1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 1 Nisan şakası nereden geliyor?
1 Nisan şakası nereden geliyor?

1 Nisan şakası nereden geliyor?

Neden şaka günü olarak kutlanıyor?

A+A-

Tüm dünyada olduğu gibi 1 Nisan şaka günü olarak Türkiye'de kutlanmaktadır. Fakat 1 Nisan hakkında çok fazla bilinmeyen bu bilgiler sayesinde nasıl bir gün olduğunu öğrenebileceksiniz. Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan hile günü hakkında tüm bilgiler haberimizin detayında.

 

1 NİSAN HİLE GÜNÜ!

 

1 Nisan için bilinen en eski 1 Nisan hikayesi, 1 Nisan şakalarınının çıkış tarihini şu şekilde anlatır. 15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya'daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini (Gırnata) kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunun bilincinde olan Haçlı ordusunun komutanı kaleyi düşürmek için değişik taktikler düşünmektedir.

 

En sonunda aklına bir fikir gelir. 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil, kaledekilere seslenir;

 

"Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım" der. Bunun üzerine gerekli görüşmeler sonrasında Müslümanlar canlarının kurtarılması karşılığında kaleyi teslim ederler. Ertesi gün sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar,  bizi öldürmeyeceğinize dair "yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz" derler.

 

Bu söz üzerine Haçlı ordusunun komutanı "Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur" diye cevap verir ve Bütün Müslümanlar orada şehit edilirler. Hikayeye göre o gün bugündür. 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır. Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan şaka günü olarak kutlanmaktadır. Kaynak: 1 Nisan şakası nereden geliyor, neden şaka günü olarak kutlanıyor?