1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. 10 dağcı için saygı yürüyüşü!
10 dağcı için saygı yürüyüşü!

10 dağcı için saygı yürüyüşü!

Trabzon’da Zigana Dağı’nda 3 yıl önce yaşanan çığ felaketinde hayatını kaybeden 10 dağcı...

A+A-

Trabzon’da Zigana Dağı’nda 3 yıl önce yaşanan çığ felaketinde hayatını kaybeden 10 dağcı için felaketin 3. yıldönümünde bir saygı yürüyüşü gerçekleştirildi.Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünde toplanan aralarında Trabzon Tenis, Dağcılık, Kayak İhtisas Kulübü Derneği (TEDAK) üyelerinin de bulunduğu dağcı grubu Uzunkum sahil mevkiinde bulunan ve çığ felaketinde hayatını kaybedenlerin anısına yapılan anıta kadar bir yürüyüş düzenlediler.

Yürüyüş sonrasında düzenlenen törende konuşan Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaaddin Karaca, "24 Ocak 2009 tarihinde Gümüşhane Zigana Dağı Kadırga Yolu’ndan şehit düşen arkadaşlarımızın anısına, onların anısını yaşatmak için buradayız. Sporumuzun zor ve riskli olduğunu biliyoruz. Şehitlerimizi saygıyla şükranla rahmetle anıyoruz" dedi.


Çığ felaketinde hayatını kaybeden dağcıların yakınları duygusal anlar yaşarken, toplu fotoğraf çekimi sonrasında sona erdi.

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Zigana Dağı'nda 24 Ocak 2009 tarihinde meydana gelen çığ faciasında Trabzon Tenis, Dağcılık, Kayak İhtisas Kulübü Derneği sporcularından 17 kişilik grubun üzerine çığ düşmüş ve 10 dağcı yaşamını yitirmişti. Olayda Özlem Timurcuoğlu, H. Ali İsaoğlu, Gülhanım Piyale, Dursun İnan, Burçak Sevim, Erhan Terzi, Hüsniye Sarıbıyık, Davut Akdeniz, Yasemin Aktaş olay yerinde, Hüseyin Karaosmanoğlu da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.