1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ''100 bin insanın ölümünden Suriye rejimi sorumlu''
''100 bin insanın ölümünden Suriye rejimi sorumlu''

''100 bin insanın ölümünden Suriye rejimi sorumlu''

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gündemin en önemli konusu olan Suriye'ye müdahale konusunda gelişmeler hakkında açıklama yaptı. Bakan Davutoğlu 100 bin insanın ölümünden Suriye rejiminin sorumlu olduğunu ifade etti.

A+A-

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'de kimyasal silah kullanıldı ve 100 bin insan öldü, bunun sorumlusu da Suriye rejimi. Bu kanlı rejimin insanlık dışı saldırıları duruncaya kadar bölgeye de bize de huzur yok" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , ikili temaslarda bulunmak üzere gittiği Suudi Arabistan dönüşünde gazetecilerin Suriye'deki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, "Ortadoğu büyük bir değişim sürecinden geçiyor. Son 2.5 yılda belki de son yüzyılın en büyük değişimleri yaşanıyor.

Bölgedeki her gelişmede Türkiye o gelişmelerin içinde yer alıyor. Türkiye bütün aktörlerle temas halinde bir diplomasi yürütüyor. Çabamız deliller karartılmadan BM’nin bölgeye ulaşmasıydı maalesef geç kalındı. Başından beri en aktif diplomasiyi biz yürüttük.

100 BİN İNSAN ÖLDÜ

Türkiye sanki bir savaşın içinde yer alacakmış gibi tavır alınması anlaşılmaz. Bizi eleştirenler şunu görmesi lazım Suriye’de kimyasal silah kullanıldı. Suriye’de 100 bin insan öldü bunun sorumlusu da Suriye rejimi. Bu kanlı rejimin insanlık dışı saldırıları duruncaya kadar bölgeye de bize de huzur yok. Keşke rejim ilk gün buna izin verseydi bugün bu ihtimaller masada olmazdı. Bu akşam da telefon diplomasimiz devam edecek. Bütün opsiyonlar değerlendiriliyor" diye konuştu.