1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 11. Avrupa Gençlik Olimpiyatlarına doğru!
11. Avrupa Gençlik Olimpiyatlarına doğru!

11. Avrupa Gençlik Olimpiyatlarına doğru!

9 branşta toplam 143 sporcu ile yarışacak...

A+A-

İki yılda bir organize edilen Avrupa Gençlik Oyunları'nda Türk sporcuların bugüne kadar en fazla madalyayı atletizm branşında elde ettiği bildirildi.

11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'nın resmi

internet sitesinde yer verilen

"Türkiye'nin EYOF'taki Gururu Atletizm" başlıklı haberde, Türkiye'nin bugüne kadar organizasyonda aldığı sonuçlar değerlendirildi.

Birincisi 1991 yılında Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaz organizasyonu şekliyle yapılan ve 14-17 yaş grubundaki gençlerin 9 branşta mücadele ettiği EYOF'ta Türkiye, şimdiye kadar yapılan 10 organizasyondan 8'ine katıldı. Bu oyunlarda Türkiye 10 altın, 9 gümüş ve 14 bronz olmak üzere toplam 33 madalya kazandı.

Türkiye, oyunlarda ilk altın madalyasını Derya Büyükuncu ile yine ilk şampiyonada elde ederken, 10'uncusu Finlandiya'nın Tampere kentinde yapılan oyunlarda ise judo, atletizm ve voleybolda 3 altın madalyaya ulaştı.

Oyunlar tarihinde en fazla madalyayı atletizm branşında elde eden Türkiye, bu branşta şimdiye kadar 3 altın, 4 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplamda 12 madalya kazandı.

Atletizmde ilk madalyayı ise 1997 yılında Lizbon'da yapılan organizasyonda 1. 500 metrede İshak Kaya gümüş madalya ile kazandı. 1999 yılında Danimarka'nın Esbjerg kentinde toplam 3 madalya alan Türkiye'ye altın madalya kazandıran tek branş yine atletizm oldu. Erkekler 3. 000 metrede Ümit Koçlardan birincilik kürsüsüne çıkan sporcu oldu.

İtalya'nın Lignano şehrinin 2005 yılında ev sahipliği yaptığı oyunlarda, erkekler 2000 metrede yarışan Adem Bekir o yılki oyunlarda altın madalya kazanan tek Türk sporcu oldu.

Son olarak Finlandiya'nın Tampere kentinde yapılan organizasyonda ise Türkiye atletizmde 4 madalya birden kazandı.

Çekiç atmada Kıvılcım Kaya gümüş, gülle atmada Elçin Kaya ve 2000 metrede Gamze Bulut'da bronz madalya alma sevinci yaşadı. Erkekler 800 metre yarışını birinci sırada tamamlayan Halit Kılıç ise oyunlardan altın madalya ile döndü.

-JUDO-

Türkiye'nin, son yıllarda uluslararası organizasyonlarda önemli başarılara imza attığı judo, en başarılı olduğu ikinci spor dalı unvanına sahip.

Toplamda 10 Türk sporcunun madalya kazandığı judoda, bugüne kadar 2 altın, 5 gümüş ve 3 bronz madalya elde edildi.

-YÜZME-

Yüzme ise Türkiye'nin EYOF tarihinde en fazla madalya kazandığı spor branşları değerlendirmesinde üçüncülüğü elde ettiği branş oldu. İlk organizasyonda Derya Büyükuncu, sonuncusunda ise Ediz Yıldırım birincilik kürsüsünde yerlerini aldı.

Milli yüzücü Derya Büyükuncu ilk kez 1991'de Brüksel'de düzenlenen oyunlarda 2 altın madalya birden alarak tarihe geçti. Oyunlar tarihinde Türkiye'ye ilk altın madalya kazandıran sporcu olarak büyük bir başarıya imza atan Büyükuncu, 100 ve 200 metre sırt üstünde zirvede yer aldı.

-BASKETBOL VE VOLEYBOL-

Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'nda Türkiye, basketbol ve voleybolda birçok kez madalya kürsüsünde yer aldı.

Türkiye'nin takım sporlarındaki ilk başarısını elde ettiği 2007 Belgrad Oyunları'nda, bayan milli voleybol takımı bronz madalya kazandı. 2009 Tampere Oyunları'nda ise Türkiye'de erkek ve bayan basketbol milli takımları ile bronz, bayan voleybol milli takımıyla da altın madalya kazandı.

EYOF'un 11'incisine Trabzon ile ev sahipliği yapacak olan Türkiye, kendi saha ve seyircisi önünde madalya sayısını artırmak istiyor. 9 branşta toplam 143 sporcu ile yarışacak olan Türkiye, judo ve atletizm gibi ferdi branşlar ile voleybol ve basketbol ile takım sporlarında başarılı olmayı hedefliyor.