1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 12 Bankaya rekor ceza
12 Bankaya rekor ceza

12 Bankaya rekor ceza

Kredi kartı ihracı yapan bankaların alışveriş ve gecikme faizlerindeki uygulamaları hakkındaki iddialarla ilgili açılan soruşturma sonuçlandı. Rekabet Kurulu tarafından verilen kararla 12 bankanın 1.1 milyar lira ödemesini karar verildi.

A+A-

Rekabet Kurulu, Türkiye'de faaliyet gösteren 12 banka hakkındaki soruşturmada kararını verdi. Rekabet Kurulu bankalara cezayı kesti: 1.1 milyar lira

Rekabet Kurulu, 12 bankaya rekabeti ihlal ettikleri gerekçesiyle toplam 1.1 milyar TL ceza kesti. En yüksek cezayı 213.4 milyon TL ile Garanti Bankası, Garanti Ödeme Sistemleri ve Garanti Finansmanı ödeyecek.

Rekebet Kurulu’nun Türkiye’de faaliyet gösteren 12 banka hakkında yaptığı soruşturmayı tamamladı.

Bankaların mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri alanında rekabeti ihlal ettiğine karar veren Rekabet Kurulu, toplam 1.1 milyar TL’lik ceza kesti. Piyasalarda beklentiler cezanın 1 milyar TL ile 3.5 milyar TL aralığında olacağı yönündeydi. Dolayısıyla kesilen ceza beklentilerin en alt sınırında gerçekleşti.

Kim ne ceza aldı?

Bankalar arasında en yüksek ceza Garanti Bankası, Garanti Ödeme Sistemleri ve Garanti Finansmanı’na kesildi. 3 kurum toplam 213 milyon 384 bin TL ödeyecek. Akbank’a 2011 mali yılı sonundaki gayri safi gelirlerinin yüzde 1.5 oranına denk gelen 172.2 milyon TL ceza verildi. Yapı Kredi’ye 149.9 milyon TL, Ziraat Bankası’na 148.2 milyon TL, İş Bankası’na 146.6 milyon TL, Halkbank’a 89.7 milyon TL, Vakıfbank’a 82.2 milyon TL, Finansbank’a 54 milyon TL, Denizbank’a 23 milyon TL, HSBC’ye 14.9 milyon TL, ING Bank’a 12 milyon TL, Türk Ekonomi Bankası’na (TEB) ise 10.6 milyon TL ceza verildi.

Soruşturma, kredi kartı ihraç eden bankaların kredi kartı alışveriş ve gecikme faizi oranlarını da kapsayacak şekilde faiz oranlarını anlaşarak belirlediği iddiaları üzerine açılmıştı. Mevduat ve kredi faizleri de soruşturuldu.

Özen: Ceza çok yüksek

Rekabet Kurulu’nun verdiği kararlara karşı Ankara İdare Mahkemelerine iptal davası açma imkanı bulunuyor. Rekabet Kurulu’nun en yüksek cezayı verdiği Garanti Bankası’nın Genel Müdürü Ergun Özen, yaptığı açıklamada, cezayı “çok yüksek” bulduklarını belirterek, “Kararı yargıya taşıyacağız” dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Ben Rekabet Kurulumuzun adil ve ölçülü olacağına inanıyorum” demişti.

Karar piyasalara sızdırıldı mı?

Rekabet Kurulu kararını her ne kadar piyasalar kapandıktan sonra açıklamış olsa da “Karar sızdırıldı mı?” sorularına neden oldu. Çünkü İMKB haftanın son işlem gününde bankalara gelen alımlarla yüzde 2.09 artarak 83.541 puana çıktı.

Bankacılık Endeksi’ndeki artış ise yüzde 2.94 olarak gerçekleşti. Ceza tutarının beklentilerin en alt seviyesinde olmasının daha önceden piyasaya sızdırıldığı ve bu nedenle banka hisselerinde yoğun alımların yapıldığı iddiası karar sonrasında yüksek sesle konuşulmaya başlandı.