1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 12 saatlik ateşkes yürürlükte
12 saatlik ateşkes yürürlükte

12 saatlik ateşkes yürürlükte

İsrail ve Hamas'ın üzerinde uzlaştığı Gazze'de 12 saatlik insani ateşkes başladı. Kalıcı bir ateşkes anlaşması için uluslararası çabalar sürüyor

A+A-

Dün Mısır'ın başkenti Kahire'de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından önerilen 12 saatlik ateşkes, İsrail ve Hamas tarafından kabul edildi. İsrail, bugün sabah saat 08.00 itibariyle ateşkesin başladığını onayladı.

İsrail Ordusu, ateşkes süresi boyunca Hamas'ın tünellerinin aranıp imha edilmesine devam edileceğini duyurdu. İsrail, muhtemel füze saldırılarına da karşılık verileceğini açıkladı. Ateşkese ilişkin Türkiye ve Katar Dışişleri Bakanları tarafından ortak bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Türkiye ve Katar Dışişleri Bakanları olarak, Gazze'de insani amaçlarla 12 saat için yapılan ateşkes çağrısından memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca bu çağrının Hamas tarafından hemen kabul edilmesini de memnuniyetle karşılıyoruz. Taraflar arasında müzakere edilmiş ve sürdürülebilir bir ateşkese ulaşılması için BM, ABD ve diğer uluslararası ortaklarımızla tüm gücümüzle çalışma yönündeki irademizi tekrar yineliyoruz."

Öte yandan İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyine dün gece düzenlediği hava saldırılarında 4'ü çocuk 8 Filistinli öldü. Böylece İsrail'in 8 Temmuz'da başlattığı saldırılardan bu yana ölen Filistinlilerin sayısı 879'a ulaştı. Çatışmalarda İsrail tarafında ise 35 asker ve 3 sivil can verdi.