1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 14 bin sürücüyü çakar lamba çarptı
14 bin sürücüyü çakar lamba çarptı

14 bin sürücüyü çakar lamba çarptı

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in talimatından sonra polis “çakar lambalı” araçları sıkı takibe aldı.

A+A-

Ekipler geçen yıl ülke çapında araçlarına çakar ve tepe lambasıyla siren taktıran 14 binden fazla sürücüye ceza kesti.

Polis, BUGÜN Gazetesi’nin sık sık gündeme getirdiği usulsüz ‘çakar lamba’ kullanımına adeta savaş açtı. Geçen yıl ülke çapında, çakar lambalı araç kullanan 14 bin 67 sürücüye 1 milyon 128 bin 400 TL ceza uygulandı.

Araçlara mevzuata aykırı takılan çakar lambalar ise söktürüldü. Bu yıl çakar lamba denetimlerinin “ivme” kazanacağı öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 2012’nin trafik bilançosunu çıkarttı. EGM özellikle geçiş üstünlüğe sahip araçlar dışındaki otomobillere takılan sesli ve ışıklı uyarı sistemlerine geçit vermedi.

Araçlarına “çakar lamba” taktıran sürücülere Trafik Kanunu’nun “Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka araçlara; izin alınmaksızın yazı, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımları bulundurmak” maddesine göre ceza yazıldı.

ÇÖP ATAN 72 TL ÖDEDİ

Özellikle megakent İstanbul’da sık sık gündeme gelen emniyet şeridi ihlalleri ile trafik güvenliğini tehlikeye sokanlar cezasız kalmadı. Bu gerekçelerle, toplam 485 bin 957 sürücü ceza ile karşı karşıya kaldı.

Trafik ekipleri, tehlikeli araç kullanan ve araçlarından sigara izmariti, meyve kabuğu vb. eşyaları atarak çevreyi kirleten sürücüleri de görmezden gelmedi. Trafik Kanunu’nun 73. maddesini ihlal eden 207 bin 891 sürücüye 72’şer TL ceza uygulandı.

Aşırı hız milyonları buldu

Trafik denetim/kontrolleri; aşırı hız, alkol, emniyet kemeri, cep telefonu ve kırmızı ışık ihlalleri konusunda yoğunlaştı. 2012’de emniyet kemeri takmayan 383 bin 802, cep telefonu ile konuşan 348 bin 979, alkollü araç kullanan 112 bin 172, aşırı hız yapan 2 milyon 158 bin 777, kırmızı ışık ihlali yapan 687 bin 681 sürücüye ceza kesildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ