1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 140 yıllık proje gerçek oluyor
140 yıllık proje gerçek oluyor

140 yıllık proje gerçek oluyor

140 yıllık proje gerçek oluyor

A+A-

140 yıllık hayal olan Karadeniz Akdeniz Yolu projesi için geri sayım başladı. Karadeniz Yolu projesi, 600 kilometre uzunluğunda olacak.

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz'in 140 yıllık hayali olan Karadeniz Akdeniz Yolu projesinde sona geliniyor.

Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayacak 600 kilometre uzunluğunda olacak. Projenin gerçekleşmesiyle Akdeniz'de üretilen bütün ürünlerin Karadeniz üzerinden Kafkas ülkelerine, Karadeniz'de imal edilen malların da Akdeniz'e hızlıca ve ucuz maliyetle naklinin gerçekleşecek.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, konu ile ilgili bir açıklama yaparak, "140 yıllık hayal olan Karadeniz-Akdeniz Yolu projesi 2017 yılında hayata geçirilecek. Proje son derece yerinde bir yatırım. Projeyi güncel tutmak ve farkındalık yaratmak amacıyla gerekli çalışmaları yapıyoruz" şeklinde konuştu.

OTSO Başkanı Servet Şahin de proje ile ilgili bildi vererek, "Geliş yolu üzerinde çok fazla sorunumuz kalmamış. İnşallah 140 yıldır yapılmayan bu yol, 2017 yılının sonunda tamamlanacak. 25 tünelden 24'ü bitmiş durumda. Kalan bir tane de bitmek üzeredir. Ufak tefek yol noksanlıkları var. 80 kilometre kadar bakım yapılacak. İnşallah Ordu-Sivas arasındaki yol da tamamlandığında bu proje tamamlanacak. Geri kalan yollarda hiçbir sorunmuz kalmadı" şeklinde konuştu.