1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 15 maddede oy kaybı!
15 maddede oy kaybı!

15 maddede oy kaybı!

Genel Merkeze Sunulan Rapor…

A+A-

 Ak Partinin kendi yaptırdığı araştırmada seçmenlere sorulan değişik sorular neticesinde elde edilen ve olumsuzluk içeren 15 madde Parti kurmaylarına şu şekilde sunuldu:

1-Siyasilere eski ilgi ve güven yok. Seçmende ve partililerin bir çoğunda  heyecan gözlenmiyor.

2-Ak partinin özellikle genç yöneticilerinin etiket, ihale, koltuk, gösteriş tarzı tavırları; partiye puan kaybettiriyor.

3-Ak Partinin kuruluşundan beri ‘omurga’ olarak nitelendirilen kişilerin kırgınlıkları devam ettiği için olumsuzluk söz konusu.

4- Gönül diliyle yazan kişiler sahiplenilmediği ve eleştiri yapanlara karşı hemen dışlama politikaları uygulandığı için parti zarar görüyor.

5 -Parti’de alçak gönüllü, mütevazı, hoş sohbet, itibarlı, nezaketli politikacı sayısının azlığı yine partiye olumsuzluk katıyor.

6-Milli görüş tabanının partiden uzak tutulması sebebi ile ivme kaybediliyor.

7-Özellikle belediyelerde yetersiz ve çapsız insanların sırf birilerinin adamı olduğu için koltuk sahibi olmalarının olumsuzlukları ciddi oranda hissediliyor.

8-Dava adamlığını; cafelerde tesbih sallamak, son model arabalara binmek olarak zanneden kişilerin partinin aktif olarak içinde yer almaları da büyük bir olumsuzluk teşkil ediyor.

9- Çözüm sürecinin HDP yüzünden kesildiğinin halka iyi anlatılamamasından dolayı seçmen nezdinde sıkıntı yaşandığı gözleniyor. Buna bağlı olarak doğuda HDP’nin tezlerini çürütecek siyasilere sahip çıkılmamasının da önemli bir eksiklik olduğu belirtiliyor.

10- Herkese paralelci yaftası vurulması nedeni ile partiye karşı kırgınlıklar bulunuyor.

11- İl yönetimlerine dava için değil, ihale alabilmek için giren bozuk zihniyetli insanlar sebebi ile önemli sıkıntılar var.

12- Parti tabanının kabullenmediği hatta nefret ettiği insanların il ve ilçe teşkilatlarında baş köşeye oturtulması sebebi ile önemli tepki ve partiden uzaklaşmalar var.

13- Yerel yönetimlerin başarısızlığından ve ayrıca şaibeli gözüken belediye başkanlarına karşı Genel Merkez tarafından hiçbir adım atılmayışından dolayı ciddi manada güvensizlik var.

14- Yolsuzlukla mücadele konusunda ciddi sıkıntılar ve halkın kafasında oluşan büyük soru işaretleri var.

15- Kamuoyunda Ak parti eskiden ‘halkın partisi- garibanın kapısı’ gibi algılanırken, son yıllarda ‘zenginler-elitler partisi’ olarak algılanıyor. Bu durum da insanların partiye olan güven ve umut duygusunu bir hayli zayıflatıyor.