1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. 15 Temmuz şehidi Prof. Dr. İlhan Varank 24 Kasımda anıldı
15 Temmuz şehidi Prof. Dr. İlhan Varank 24 Kasımda anıldı

15 Temmuz şehidi Prof. Dr. İlhan Varank 24 Kasımda anıldı

15 Temmuz şehidi Prof. Dr. İlhan Varank 24 Kasımda anıldı

A+A-

15 Temmuz darbe girişimi akşamı şehit olan Prof. Dr. İlhan Varank, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen 24 Kasım  Öğretmenler günü etkinliğinde anıldı. Varank’ın başta ailesi olmak üzere, öğrencilerinin ve meslektaşlarının katıldığı programda Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan’da kürsüye çıkanlar arasındaydı.

 

Asan konuşmasına , ölümün en kutsalı şehitlik mertebesi onu seçmiştir. Vatan, millet, bayrak uğruna hain kurşunlara göğsünü siper etti. Ölümsüzlük şerbetini içti ve Yüce Rabbimize kavuştu. Allah rahmet etsin, cümleleriyle başladı.

Asan, O gece whats up gurubuna, "Arkadaşlar biz de korkarsak herkes korkar. Ben dışarı çıkacağım" yazmış. Cesaretiyle, dirayetiyle, kararlı ve dik duruşuyla hepimize bir ders verdi aslında. 

HAİNLER CEZALARINI BULUYOR VE BULACAKLAR

Belki de tüm hayatı boyunca bunu öğretmek isterdi öğrencilerine. Şehadetinden sonra telefonu çaldı, orada bulunanlardan birisi açmış telefonu demiş ki “ bu telefonun sahibi çok yiğit abiydi, Az önce vuruldu, götürdüler” …

Onu katleden aşağılık iblisleri bir kez daha lanetliyorum. Hainler cezalarını buluyorlar ve bulacaklardır. İblise ruhunu satanlarla mücadele edeceğimizi bir kez daha haykırmak istiyorum. Müslüman görünümlü vatan hainleri hak ettikleri cezaları alacaklar. Bunda hiçbir tereddüdüm yok.

Değerli kardeşim İlhan Varank öncelikle çok iyi bir akademisyendi. Yayın, proje konusunda oldukça yeterliydi. Yanlışa yanlış doğruya doğru derdi hem de büyük cesaretle.Makam mevki onun gözünde zerre değeri yoktu. Çok iyi bir insandı, melekti denebilir. Bir kere bile tebessümü eksilmezdi çehresinden. Çok akıllıydı. Açık sözlüydü. Asla terazisi şaşmazdı. 

İnanması zor İlhan’ı göremeyeceğimiz. Onun bizi gördüğünden ve duyduğundan eminim.

Onun için çok çalışmalıyız. İşlerimizi her zamanınkinden daha iyi yapmalıyız. 

İçimize gizlice ve yavaş yavaş sızmış şerlere karşı tek yürek mücadele etmeliyiz. 

PROF. DR. İLHAN VARANK BİR KAHRAMANDIR 

Nihal Atsız’ın “Kahramanlık” şiiri İlhan Varank için yazılmış adeta,

KahramanIık ne yaInız bir yükseIiş demektir,

Ne de yıIdızIar gibi parIayıp sönmektir.

ÖImezIiği düşünmek boşuna bir emektir;

KahramanIık; saIdırıp bir daha dönmemektir.

SızIasa da gönüIIer düşenIerin yasından

Koşar adım gitmeIi onIarın arkasından.,

KahramanIık; içerek acı öIüm tasından

İIeriye atıImak ve sonra dönmemektir.

Evet 15 Temmuz gecesi ileri atıldı, demokrasimizi korudu ve bir daha dönmedi. Helal süt içmiş vatan evladıdır Prof. Dr. İlhan Varank.  Geleceğimizi kurtardı.

Bir kahramanı bizzat tanımaktan dolayı şeref duyuyorum. Fakülteye ismi verilmelidir.