1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. 2011 Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'na Doğru
2011 Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'na Doğru

2011 Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'na Doğru

Trabzon'da 23-30 Temmuz tarihlerinde yapılacak Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları öncesinde Ankara ve İzmir'de görev yapan basın mensuplarına spor tesisleri tanıtıldı, organizasyon hakkında bilgi verildi

A+A-

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Spor Yazarları Derneği üyeleri ile çeşitli haber ajansı, gazete ve televizyon kanallarında görev yapan muhabir, kameraman ve foto muhabirlerinden oluşan 48 kişilik grup, oyunlar köyü, Hayri Gür Spor Salonu, cimnastik merkezi, Söğütlü atletizm sahası ile tenis kortları kompleksini gezdi.

Basın mensuplarına incelemelerinde EYOF 2011 Trabzon Genel Koordinatörü Nihat Doker ve Genel Koordinatör Yardımcısı Murat Taşkın, oyunlar ve tesisler hakkında bilgi aktardı.

Nihat Doker, Söğütlü atletizm sahasındaki incelemeler sırasında yaptığı açıklamada, Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği himayesinde ve olimpiyat statüsünde gerçekleştirilecek oyunlarla ilgili hazırlıklarda son aşamaya gelindiğini söyledi.

Mevcut tesislerin revize edildiğini belirten Doker, "Yeni tesisler ise kısa sürede tamamlandı. Tesislerin yüzde 98'i bitti. Çalışmaların çoğu tamamlandı, geriye yüzde 2'lik bir kısmı kaldı. Bu durum ise bize, bitti bitecek heyecanı yaşatıyor, adrenalimizi yükseltiyor" dedi.

Doker, yapılan tesislerin modern ve ileri seviyede olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bu tesisler sayesinde ulusal ve uluslararası organizasyonların Trabzon'a yönelik yapılacağını düşünüyoruz. Örneğin cimnastik salonu Türkiye'de bu nitelik ve özelliklerde yok. 2013 yılı Avrupa Gençler Cimnastik Şampiyonası'na, Cimnastik Federasyonu Trabzon olarak aday oldu. 2014 yılı Dünya Gençler Atlama Şampiyonası'na Yüzme Federasyonu aday oldu. Öyleyse federasyonlar ister istemez uluslararası faaliyetleri buraya getirmek zorundalar. Çünkü böyle bir cimnastik tesisi, tenis kortları yok. "

Oyunlardan sonra tesislerin verimli kullanımı için de proje yürüttüklerini vurgulayan Doker, şöyle devam etti:

"Trabzon'un bütün okullarında toplam 149 bin öğrenci var. Bu okullara 4'er kişiden oluşan 2 grup gönderdik. Bu grupları en ücra köşelerdeki okullara da göndererek, olimpizm ruhunu anlatmaya çalıştık. 15 dakikalık filmlerle interaktif olarak öğrencilerimize ulaşmaya çalıştık. Ancak yetmedi. 90 bin sayılarına ulaştık baktık ki okullar tatil olacak, gidemediğimiz okulların öğrencilerini de araçlarla alarak tesisleri gezdirdik. Her gün yaklaşık bin 500 civarında öğrenciye bu tesisleri gezdirerek, 'buralar sizin tesisleriniz, illa da sporcu olmanız gerekmez, gelin burada antrenmanlarınızı, sporunuzu yapın' dedik. "

Doker, oyunların hamsi maskotunun beğeni kazandığını belirterek, "Büyük organizasyonlarda logo ve maskot çok önemlidir. Biz de bunu kurumsal yapmak için yarışma düzenledik ve böyle bir sonuca ulaştık. Hamsi maskotu 674 logo ve maskot arasından seçildi" diye konuştu.

Heyet, daha sonra Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'ın da yer aldığı yemeğe katıldı.