1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 2016’da 6 adım…
2016’da 6 adım…

2016’da 6 adım…

Ezgi Yılmaz yazdı...

A+A-

 Evimi, aşımı,yüreğimi açtığım hatta derdimi,sevincimi kederimi paylaştığımda güvenimi kıranları geride bıraktığım için HOŞ GELDİN 2016. Nefes kadar yakınımda sandığım,arkamı döndüğümde pekte yakında durmadıklarını gördüğüm insanları geride bıraktığım için hoş geldin.Yaşama sebebim sanıp kanser illeti gibi beni sinsice yavaş yavaş içerden bitirmeye çalışanları gördüğüm ve sapasağlam dimdik ayakta durabildiğim için hoş geldin.Başımın üstünde taşıyıp yükseklere çıkarttığım zatı muhteremleri yere indirdiğimde hiçbir şey olmadıklarını anlamama yardımcı olduğun için hoş geldin.Aslında verdiğim kıymetle haddini aşanlara haddini bildirme fırsatı verdiğin için hoş geldin.En heyecanlı çağlarımı boşa harcayıp,tüm planlarımı tek bir şey için hoyratça harcarken benden önce bir güç,en önce o GÜÇ olduğunu hatırlattığın için hoş geldin.Yıllar bana çok şey öğretti.Hayatı benimle benzer hikayelerde kesişenler için küçük yüreğimden esasında küçük ama pahada büyük önerilerle adım adım 2016 ‘ya…Yeni yılda yenilenmek için gitmemiz gereken yol sadece 6 ADIM!

1-İYİ NİYETİNİZİ SUİSTİMAL ETTİRMEYİN!

Hepimizin hayat gayesi iyi insan olmak. Ama hepimizin sırtında bıçak darbeleri. Hayat sokak kavgası.İyi niyet ortaya alınmış tekme tokat.Ben suistimal edilmeyen iyi niyet görmedim gibi bir şey.Her şey karşılıklı unutmayın.Kendini kullandırmak ile iyi niyet arasındaki o ince çizgi sırtımızdaki darbelerin sebebi.Her şeyin fazlası zarar.İyiliğinde öyle.

 2-HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN!

Evet demek kadar normal hayır demekte. Hayır dediğinizde kaybedecekleriniz cebinizde ağırlık yapan taşlar sadece.İstemediğiniz bir ortama girmek teklif edildiğinde HAYIR diyerek ruhunuzdaki huzura vardığınızda anlayacaksınız  HAYIR demenin ne kadar kıymetli bir şey olduğunu .

3-GEÇMİŞTE YAŞAMAYI BIRAKIN!

Çok zordur kimi zaman.Ama mutluluk geçmişle yaşayanlara uğramaz biliriz.Geçmişte yaşadığınız bir şey size acı veriyorsa o kesiti tamamen silin hayatınızdan.Eğer bir şehirde yaşadığınız anılar sizi acıtıyorsa o şehri silin haritada,yerine bambaşka bir şehir koyun mesela.Ya da o şehirde geçirdiğiniz yılları silin.İstanbul’u siliyorsanız örneğin GALATA’ya bir kez de yalnız gidin.Anıları unutmanın en iyi yolu yenilerini yaşamaktır.Unutmayın.

4-KİN VE NEFRETİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN!

Çok kindar olduğumu söylerler bana da.En çokta kinim kendime.Çoğumuz öyleyiz farkında olmasak da.Halbuki affetmekle başlıyor tüm güzel şeyler.Nefretinizi bile savurmayın hoyratça.Belki de çok ihtiyacınız olduğu bir yerde çok fazlası lazım olacak herkese dağıtmayınJÖnce kendinizi affedin mesela.Nefret etmek yerine ceza verin insanlara.En güzel ceza unutmaktır.Yok saymaktır.Deneyin.

5-BAŞKALARINI MUTLU EDERKEN KENDİNİZİ UNUTMAYIN!

Herkes kendine müslüman olsa bu hususta aslında. Mutluluğu en çok hak eden kişi sizsiniz unutmayın. İyi insan olma gayreti yaşam sebebimiz.Dört dörtlük insan olamayabiliriz vesselam,çabamız olsun yeter.Karşımızdakileri mutlu edeceğiz diye dibine kadar mutsuzluğa batmak diye bir şey var.Hepimiz yaşadık belli ki.Tepemize çıkarttıklarımız bize yüksekten bakmaya başladıklarında,yerlerini pekala çok sevdiklerinde ve sırf bu yüzden tepemizden inmek istemediklerinde dibine kadar mutsuz değil miydik? Bu işte bir terslik var diyebilmek, en önce kendimizi mutlu edebilmek lazım.

6-SARILIN!

Çocuklarınız varsa en önce onlara sarılın. İhtiyaçları olduğunda odur onlara güç verecek. Dertleriniz varsa çözümüne sarılın, hayata sıkıca sarılın. Bir ağ örer gibi evinize sarılın ,yarın ölecekmiş gibi duaya,hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya sarılın.Heyttt be diye naralar atarak umuda sarılın.Güzel yürek bulduysanız kaybetmemek için ona sarılın.Evet sevdiklerinize ,dert ortağı olduklarınıza sarılın.SIKICA,SIMSIKI…

2016’YA ALTI ADIM. İSTER YAVAŞCA İSTER KOŞAR ADIM! Hoş geldin 2016.Bizi mutlulukla sarhoş et,barış türküleri söylet,içimiz kıpır kıpır gülmekten kırış kırış etJHoş geldin yeni yıl, geçmiş yıllara inat şükür ve umutla…