1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 210 bin işçi için yüzde 15 zam teklifi
210 bin işçi için yüzde 15 zam teklifi

210 bin işçi için yüzde 15 zam teklifi

Türk-İş kamuda çalışan işçiler için 2015-2017 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yüzde 15 zam önerdi

A+A-

Bakan Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Reşat Moralı  Toplantı Salonu'nda Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Genel Mali Sekreter  Ramazan Ağar, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar ve beraberindeki  heyeti kabul etti.

 

Uzun tartışmaların ardından 2013-2015 dönemini kapsayan toplu iş  sözleşmesinin bağıtlandığını anımsatan Çelik, bugüne kadar geçerli olan söz  konusu sözleşmede kamu işçilerinin bin 100 liranın altında olan çıplak  ücretlerinin aylık bin 100 liraya yükseltilmesi kararının alındığını söyledi.

 

Türk-İş'in 2015-2017 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri  için sunduğu önerilerin yoğun ve çetin bir pazarlık döneminin habercisi olduğunu  ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

 

"Kamuda bu yıl başından itibaren yürürlüğe girecek olan bu toplu  sözleşme kapsamında yaklaşık 200 bin işçi bulunuyor. Toplamda 166 toplu iş  sözleşmesi akdedilecek. 20 iş kolunun 16'sında kamu işveren sendikaları ile işçi  sendikaları arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yürütülecek. Alacağımız bu  talepler, belli bir periyotta taraflar arasında görüşülecek ve inanıyorum ki  uzlaşı ile neticelendirilecek."

 

İlgili toplu iş sözleşmenin geniş bir kesimi ilgilendirdiğine dikkati  çeken Çelik, "Görüşmelerin seçimden önce neticelendirilmesi gayreti ve samimiyeti  içerisinde olacağız" dedi.