1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 2300 metreden yere çakıldı
2300 metreden yere çakıldı

2300 metreden yere çakıldı

2 bin 300 metrelik bir burundan izinsiz bir atlayış gerçekleştiren 43 yaşındaki Amerikalı dağcı, paraşütünün açılmaması sonucu yere çakılarak yaşamını yitirdi.

A+A-

Ünlü dağcının feci sonu… Macerapest dağcı Dean Potter, ABD'de, 18 km karelik bir vadide yer alan Yosemite Doğa Parkı'nda gerçekleştirdiği atlayış sırasında yaşamını yitirdi. Olay, 2,300 metrelik bir burundan izinsiz bir atlayış gerçekleştiren 43 yaşındaki Amerikalı dağcıyla irtibatın kesilmesi üzerine ortaya çıktı.

KEŞİF UÇUŞUNDA CESETLERİ BULUNDU

Helikopterle yapılan keşif uçuşu sırasında ekipler, Potter ve birlikte atlayış yaptığı 29 yaşındaki Graham Hunt'ın cesedine rastladı. Dağcıların paraşütlerinin açılmadığı saptandı.

BELGESELLERE KONU OLMUŞTU

Dağcılık sporunun sınırlarını zorlayan Potter, dünyanın dört köşesinde zorlu parkurlarda nefes kesen tırmanış ve atlayış gerçekleştirdi. Extrem sporlara olan tutkusuyla belgesellere konu olan Potter, 4 yıl önce yine Yosemite Doğa Parkı'nda ip cambazlarına taş çıkaran bir yürüyüşe imza atmıştı. "Ay yürüyüşü" adını verdiği bu gösteride, iki kayalık arasına gerdiği ipin üzerinde yürümüştü.