1. YAZARLAR

  2. Recep Güngör

  3. 25 kuruşluk poşet gerçeği nedir?
Recep Güngör

Recep Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

25 kuruşluk poşet gerçeği nedir?

A+A-

Poşet dayatmasının ardından başka ne gelecek? Zamları konu etme niyetinde değilim! Fakat bu  25 kuruşluk poşetler kafama takıldı ve beni bir hayli rahatsız  etti!  Belki poşetin para ile satılması fikri, düşünce olarak doğru, ama  uygulama biçimi oldukça  yanlış! Düşünceyi açmadan önce, zincir marketlerin faaliyet dışı karlarından kısaca bahsedeyim.

Hani şu marketlerde 10lira  yerine,   9.90 ya da 9.95 yazan etiket farkları  nedeniyle  elde edilen kar,  yaklaşık olarak 1,5 ile 2 milyon lira. Yani  eski parayla iki trilyon! Adamların  pazarlama da kullandıkları psikolojik algı ile farklarından  elde ettikleri karın büyüklüğünü ve boyutunu düşününce,  poşetten elde edecekleri karı demeye gerek var mı?  Uygulamanın acemice olan kısmına gelince!

Eğer bir markette poşetin yanında farklı kağıt kumaş yada geri dönüşüme uygun alternatif çözümler sunulacaksa,  poşeti 25 kuruş değil 1liraya satsınlar. Milletin iradesine cebri bir müdahale de edilmemiş olur. Vatandaş ille de poşet seçecekse, 1lirasını  kendi iradesiyle vermiş olur. İlk çıkış haliyle uygulandığında, zincir marketlerin fiyatları içine yansıttığı pazarlama ambalaj giderleri, hükümet eliyle ilk defa ticari hayatta  pazarlama ambalaj gelirlerine dönüşmüştür. Üstelik hem fiyatın içinde hem de tane satışta bu gerçekleşecektir. Yani örneklersek,  bir malın fiyatının içinde gizli bir 25 kuruş varken,  ikinci alenen alınacak ve  bu da üç aşağı beş yukarı 40 ya da 50kuruşa  tekabül edecektir. Böylece zincir marketlerin,  faaliyet dışı 2 trilyon karlarına yeni bir kalem ekleyeceğinden şüphem yoktur . Bakkal amcanın ise böyle bir tasarruf seçeneği, hitap ettiği kesim itibariyle mümkün görünmemektedir. 1 adet sakıza pazarlık yapan dar gelirliden, poşet parası alınabileceğini ya da uygulamanın sağlıklı gideceğini düşünenler bir kez daha düşünmeliler. Kaldı ki ayakta  zor duran ve yaşam mücadelesi  veren bakkal amca,  müşterisine 25kuruşluk poşet dayatmasını  yapacak  güce  sahip değildir.

Ne yazık ki ülkemizde uygulamaya konulan  paralı poşet uygulaması  zincir marketlere vatandaşın cebine dokunma yöntemi  ile  daha büyük kazançlar sağlayacak, söylendiği gibi çevre kirliliğinin de  önüne  geçmeyecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar