1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 28 Şubatçılardan ortak savunma planı
28 Şubatçılardan ortak savunma planı

28 Şubatçılardan ortak savunma planı

28 Şubat iddianamesi kapsamında tutuklu bulunan emekli Orgeneral Çevik Bir, kendisine ulaşan iddianameyi okudu. Bir'in cezaevindeki 37 sanıkla çay sohbetlerinde bir araya gelerek 'ortak savunma' planı yaptığı iddia edildi...

A+A-

28 Şubat post modern darbesine ilişkin hazırlanan iddianame Ankara Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan sanıklara dağıtıldı. Darbenin mimarı Orgeneral Çevik Bir'in "ortak savunma" hazırlığına başladığı öğrenildi. Tarihe post modern darbe olarak geçen 28 Şubat ile ilgili başlatılan soruşturma, iddianameye dönüştü.

KAĞIT HALİNDE VERİLDİ

438 kişinin adının mağdur olarak yazıldığı ve 103 kişi hakkında "hükümeti devirmeye teşebbüs" suçlamasıyla hazırlanan iddianame, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek 5 Eylül tarihine duruşma tarihi verildi.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından kaleme alınan bin 300 sayfalık iddianame Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan 37 sanığa da dağıtıldı. Altı ciltten oluşan iddianame sanıklara kâğıt halinde verildi. Post modern darbenin mimarı emekli Orgeneral Çevik Bir'in iddianameyi okuduktan sonra "ortak savunma" hazırladığı öğrenildi. Bir'in 37 sanığı iddianamede yer alan belgelerin neden hazırlandığı konusunda bilgilendirdiği ve fikir alış verişi yaptığı aktarıldı.

'BİLANÇO BURADA'

Soruşturma kapsamında halen tutuklu bulunan ve Sincan Cezaevi'nde ayrı bloklarda kalan 37 sanığın bu kapsamda çay sohbetlerinde bir araya geldikleri ve gruplar halinde iddianameyi değerlendirdikleri bildirildi. Mahkemede 28 Şubat eylemlerine yönelik aynı savunmayı yapmayı planlayan sanıkların bu kapsamda mahkeme heyetinin muhtemel sorularına karşılık ortak cevaplar hazırladığı kaydedildi. Bazı sanıkların ise iddianameyi göstererek kendi aralarında, "Bilanço burada" şeklinde konuştukları ifade edildi.

DAVADA KİMLER YER ALIYOR?

Bin 300 sayfalık iddianamenin yanı sıra 175 bin sayfadan oluşan 350 klasörlük 28 Şubat davasında, halen Birinci Ordu Komutanlığı görevini yapan Orgeneral Yalçın Ataman, Batı Çalışma Grubu'nu kuran Çevik Bir, Balyoz davasında ağırlaştırılmış mahkumiyet alan Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, eski kuvvet komutanları Ahmet Çörekçi, Hikmet Köksal, Teoman Koman, Fevzi Türkeri, Erdal Ceylanoğlu, eski MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç, MHP milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan gibi isimler yer alıyor. Ayrıca iddianamede YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz de bulunuyor.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ