1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 3 ayda 5 bin asker kaçağı yakalandı
3 ayda 5 bin asker kaçağı yakalandı

3 ayda 5 bin asker kaçağı yakalandı

Uzun dönem askerliğin 12 aya indirilmesiyle birlikte yoklama kaçağı ve bakayaların aranmasına hız verildi. Ekim, kasım ve aralık aylarında 4041 yoklama kaçağı, 879 bakaya asayiş kontrolleri sırasında yakalandı.

A+A-

Uzun dönem askerliğin 15 aydan 12 aya indirilmesiyle birlikte yoklama kaçağı ve bakayaların aranmasına hız verilmişti. Bakanlar Kurulu’nun uzun dönem askerliği 15 aydan 12 aya düşürmesinin ardından 70 bin er ve erbaş erken tezkere aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olası asker açığının gündeme gelmemesi için yaklaşık 600 bin yoklama kaçağı ve bakayanın silah altına alınması önemli hale gelmişti.

EN YAKIN ŞUBEYE GÖNDERİLDİLER

2013’ün ekim, kasım ve aralık aylarında ülke genelinde yapılan asayiş kontrollerine aranan asker kaçakları takıldı. Genel Bilgi Toplama (GBT) sistemi üzerinden yapılan sorgulamalarda 4 bin 41’i yoklama kaçağı, 879’u da bakaya olmak üzere toplam 4 bin 920 asker kaçağını yakalandı. Bu kişiler en yakın Askerlik Şubesi’ne teslim edildi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 520 bin yoklama kaçağı ile 70 bin bakayanın bulunduğu bilgisini vermişti. Yılmaz’ın cezai yaptırımlarla ilgili uyarısından sonra kasım ayı içerisinde yoklama kaçağı olarak aranan 24 bin kişi askerlik şubelerine başvurmuştu.

2 bin TL para cezası

Asker kaçaklarına 15 gün içinde şubelere gitmeleri için tebligat yapılıyor. İki yıla kadar yoklama kaçağı olan kişi, işlemlerini kendi tamamlarsa 593 TL idari para cezası ile kurtuluyor. Tebligata rağmen 15 gün içinde teslim olmayan ve yakalanan kaçaklara 2 bin 376 TL’den başlayan idari para cezaları uygulanıyor.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ