1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 3 dakikada 17 bin kişi topladı!
3 dakikada 17 bin kişi topladı!

3 dakikada 17 bin kişi topladı!

İşte detaylar...

A+A-

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün resmi sosyal medya hesabından 'Söz Verdik, Yapıyoruz' başlığı ile paylaştığı videoda 1 hafta önce açıkladıkları eylem planında gelinen noktaları tek tek anlattı.

Başbakan Davutoğlu, 1 haftalık eylem planı içerisinde öğrenciye, çiftçiye, girişimci gençlere, yeni evleneceklere müjde üstüne müjde verdi. "Bizim sözümüz senettir" diyen Başbakan Davutoğlu, Bakanlar Kurulu kararı ile çıkan 10 maddelik kararı sosyal medyadan açıkladı.

"Huzurunuza gelirken sözler vermiştik, vaatler vermiştik, planlarımızdan bahsetmiştik" diyen Başbakan Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen hafta yine sizin huzurunuza çıktık ve 1 haftalık, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık eylem planımız paylaştık ve şunu söyleyeyim ki bizim sözümüz senettir. Ve biz söz verdik mi yaparız. İşte bir hafta geçti yine sizin huzurunuzdayım ve sözümüzün senet olduğunu gösterecek bir haftalık yaptığımız çalışmaları sizler ile paylaşmak istiyorum. Bir hafta önce, bir hafta içinde yapacağımız dediğimiz sözlerin hepsini eksiksiz yerine getirdik. Biz hesap makamındayız siz ise bu hesabın takdirini verme makamındayız" dedi.

Bir hafta önce, 'reformların koordinasyonu ve izlenmesi kurulu oluşturulacak' sözünü verdiğini vurgulayan Davutoğlu, "İşte 10 maddelik plan ve hedefler burada, genelge çıktı ve oluştu" ifadelerini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, 10 maddelik eylem planını ise şöyle sıraladı:

"Lisans öğrencilerinin 330 lira olan bursu 400 liraya çıkartılacak demiştim kredi yurtlar kurulu yönetimi karar aldı inşallah 1 Ocak'tan itibaren 330 lira olan burs 400 liraya çıkıyor.

Gençlere proje karşılığı 50 bin Türk lirası karşılıksız maddi destek verme imkanı sağlanacak demiştim. Meydan meydan bunu anlatmıştım Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız gerekli hazırlıkları tamamladı bunun da kararı alındı ve uygulamaya başlanıyor inşallah. Eylem planı uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacak demiştim Bakanlar Kurulu kararı çıktı.

Gençlerde evliliği teşvik etmem esasıyla çeyiz hesabı uygulaması başlatılacak, çeyiz hesabından biriktirilen paranın yüzde 20 oranında destek sağlanacak demiştim onu da Bakanlar Kurulu kararında çıkardık.

Gençlere 100 bin lira faizsiz kredi desteği verilecek bu kredi ile ilgili yüzde 85 kefalet imkanı sağlanacak demiştik bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıktı uygulamaya geçti.

Esnafımıza 30 bin lira faizsiz kredi desteği sağlanacak demiştik bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıktı ve uygulamaya başladı.

İşletme büyüklüğü 5 dekar atındaki meyve, sebze, süs bitkisi, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapanlara destekleme düzenlemesi yapılacak demiştik. Bunun da Bakanlar Kurulu kararı çıktı ve bu destekler başlıyor.

Çiftçilere seralarının modernleşmesi için faizsiz kredi desteği uygulaması başlatılacak demiştim. Bakanlar Kurulu kararını çıkardık o da başladı.

Maliyetleri düşürmek amacıyla seralara ticarethane, elektrik fiyatı yerine sulama suyu elektrik fiyatı uygulanacak demiştim. Bakanlar Kurulu kararı çıktı o da uygulamaya başladı ve buralarda elektrik fiyatlarında yüzde 13'lük bir ucuzlama sağlanacak"

"Gördüğünüz gibi değerli vatandaşlarım biz söz verdik mi bu söz bir senettir" ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, "Sadece kağıtla kalan bir senet değil. İşte bir haftalık 10 maddelik eylem planımızı hayata geçirdik. İnşallah 1 ay sonra yine neler yaptığımızı böyle samimi bir ortamda hiçbir protokol olmadan konuşacağım. Prensibimiz açık, vaadimizi vatandaşa hesabımızı Allah'a veririz. Hayırlı Cumalar diliyorum" diyerek konuşmasını bitirdi.