1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 3 doktorun sır ölümü çözüldü!
3 doktorun sır ölümü çözüldü!

3 doktorun sır ölümü çözüldü!

15 ayda 3 doktorun ölümüyle ilgili sır perdesi aralandı...

A+A-

 Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 15 ay içerisinde yaşamını yitiren biri kadın 3 doktorun ölüm nedenleri belli oldu. İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelen sonuçlara göre üç doktor da aşırı dozda ilaç kullanımı kurbanı. Raporlar üzerine ölümlerle ilgili soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcılığı, takipsizlik kararı verdi.

İlk olay 6 Şubat 2010'da yaşandı. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde anestezi uzmanı olarak görev yapan Dr. Buket Tasmacıoğlu (37) nöbet sonrası odasında ölü olarak bulundu. Tasmacıoğlu'nun ayağına narkoz enjekte ettiği öne sürüldü. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda yapılan inceleme sonucunda ise Tasmacıoğlu hakkında 3 Ağustos 2010 günü hazırlanan raporda, kanda alkol ile birlikte uyuşturucu ve uyuşturucu maddelerin bulunmadığı bildirildi. Ancak Dr. Tasmacıoğlu'nun kanında yüksek dozda anestezik madde olduğu tespit edildi.


İkinci ölüm olayı ise 20 Nisan 2011 günü hastanenin Göğüs Kalp Damar Cerrahi Servisi'nde meydana geldi. Erzurumlu ve bekar olan 26 yaşındaki araştırma görevlisi Dr. Muhammet Fındık, gece nöbetteyken odasına çekildi. Bir hastaya bakması için odasına giden hemşire, Dr. Fındık'ın cansız bedeniyle karşılaştı. Yüzü moraran genç doktorun kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruldu. Ancak hastanedeki ikinci ölüm nedeniyle Fındık'tan alınan numuneler de Adli Tıp'a gönderildi. İstanbul Adli Tıp Kurumu raporuna göre Fındık'ın da aşırı dozda ilaç kullanımı sonucu yaşamını yitirdiği belirlendi.


Son olay ise 22 Nisan 2011'de yaşandı. Acil Tıp Uzmanı 33 yaşındaki Dr. Fatih Bilge, nöbetteyken gece geç saatlerde dinlenmek için odasına gitti. Nöbeti devralmak için odaya giren Dr. Arif Onur Eden, Dr. Bilge'nin cansız bedeni ile karşılaştı. Uzun süre hayata döndürülmek için uğraş verilen Bilge kurtarılamadı. Üç yıldır aynı hastanede görev yapan Dr. Bilge'nin 'Propofol' adlı anestezi ilacını ?bağımlı' düzeyinde kullandığını öne sürüldü. Dr. Bilge'nin koluna enjekte ettiği belirtilen Propofol'un ünlü şarkıcı Michael Jackson'un ölümüne neden olduğu iddia ediliyordu. İstanbul Adli Tıp'ta numuneleri incelenen Dr. Bilge'nin de diğer iki meslektaşı gibi aşırı dozda ilaç kullanımı nedeniyle öldüğü tespit edildi.


Cumhuriyet Savcılığı, İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporlar üzerine Dr. Buket Tasmacıoğlu ve Dr. Fatih Bilge hakkında takipsizlik kararı verdi. Dr. Muhammet Fındık hakkındaki raporun geç ulaşması nedeniyle savcılık tarafından bu konuda ise henüz karar verilmedi.