1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 3 milyon Müslüman hac farzlarını yerine getirerek hacı oldu
3 milyon Müslüman hac farzlarını yerine getirerek hacı oldu

3 milyon Müslüman hac farzlarını yerine getirerek hacı oldu

3 milyon Müslüman hac farzlarını yerine getirerek hacı oldu

A+A-

3 milyona yakın Müslüman hac farzlarını yerine getirerek hacı oldular. Vakfe dualarını yapıp Cemerat alanında şeytan taşlayıp Kabe'yi tavaf ederek hac farizalarını yerine getirdiler. Kabe'de bayram namazlarını kılıp, kurbanlarını kestiler, tıraşlarını olup ihramdan çıktılar. Tüm hacılar namaz sonrası birbirlerine sarılarak bayramlaştılar. Bu güzel duygu karşısında göz yaşlarına hakim olamadılar. Türk hacılarımızın çoğunluğu kurbanlarını IDB (İslam Kalkınma Bankası) aracılığı ile kestirdi.

Kabe'de cuma namazı

Hac farizalarını yerine getirerek sabah ve bayram namazlarını Mescid-i Haram'da kılan hacılar Cuma namazında da Kabe'de buluştu.

Büyük bir coşkuyla Kabe'ye akın eden milyonlarca Müslüman Mescid-i Haram'a giden tüm yol güzergahlarında trafiğin kilitlenmesine neden oldu.

Mescid-i Haram bölgesinde yer bulamayan binlerce kişi yollarda ve Kabe'nin çevresindeki tünellerde saf tutarak cuma namazını kıldı. Namaz sonrası farklı ırk, dil ve ten rengindeki milyonlarca Müslüman birbirlerine sarılarak bayramlarını kutladı.

İhramdan çıkan hacılar bayramın ikinci ve üçüncü günü de Mina'daki Cemerat alanına giderek küçük, orta ve büyük şeytanı taşlamak suretiyle ibadetlerini yerine getirecekler.

3 milyon 161 bin hacı

Bu arada, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz, bu sene beraberinde üst düzey yetkililer ile hac görevini yerine getirdi.

Hacca gelenlerin bu sene resmi sayısı ise 3 milyon 161 bin 573 olarak belirlendi.