1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 3 PKK’lı kadına sessiz veda
3 PKK’lı kadına sessiz veda

3 PKK’lı kadına sessiz veda

Paris’te öldürülen 3 PKK’lı için Diyarbakır’da düzenlenen cenaze töreninde barış rüzgarları esti.

A+A-

Öcalan posterlerinin açılmasına izin verilmedi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Artık barış zamanıdır. Bu topraklar hazır, evlatlar ölmeden barışı konuşabiliriz” dedi.

Paris’te öldürülen ve önceki gün Diyarbakır’a getirilen 3 PKK’lının cenazesi için Batıkent Meydanı’nda tören düzenlendi.

Tören sebebiyle şehirde kepenkler kapalıydı. Sabah saatlerinde Bağlar Hastanesi önünde biriken kalabalık ‘beyaz tülbent ve beyaz atkılar’ ile barış mesajı verdi.

PKK’nın kurucularından Sakine Cansız ve 2 arkadaşının cenazesi ambulanslara konularak sloganlar eşliğinde Batıkent Meydanı’na getirildi.

Herhangi bir taşkınlığın yaşanmadığı yürüyüşte, sloganlar ve pankartlara İmralı ile devam eden görüşmelerin etkisi yansıdı.

Bir grubun Öcalan posteri açmasına görevliler izin vermedi. Tören sırasında daÖcalanposteri olmaması dikkat çekti.

KADINLAR BEYAZ TÜLBENTLİ

Kadınlar ve BDP’li kadın milletvekillerinin omuzlarında alana getirilen cenazeler BDP otobüsünün önünde oluşturulan platforma yerleştirildi.

PKK’lıların yakınlarının da hazır bulunduğu törene kadınlar beyaz tülbentleri ile katıldı. Erkekler de beyaz atkı taktı. Konuşmalardan önce kalabalık arasından beyaz güvercinlerin bırakılması alkışlarla karşılandı.

‘BARIŞ İÇİN HAZIRIZ’

Sarı, kırmızı, yeşil renkli örtülerle kaplanancenazeler için alanda biriken kalabalık, çeşitli sloganlarla suikastı kınadı. BDP’ninseçimotobüsü üzerinde ilk olarak Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir konuştu. Kürtçe ve Türkçe seslenen Baydemir, cinayetleri Dersim katliamına benzetti. Daha sonra Ahmet Türk söz aldı.

Türk, “Barış ancak karşılıklı saygı ve halkların tanınması ile olur. Adalet ve eşitlik olursa barış sağlanır. Medya, dünya Diyarbakır’da ‘Aman barışa zarar gelmesin’ diyor.

Barış için hassasiyet diyen ey Başbakan, Kandil’i bombalamak nasıl hassasiyet? Biz hep barış istedik. Ama Kürtler onursuz değil. Barışın yeniden tartışıldığı, diyalogların oluştutulmak istendiği çok önemli bir dönemdeyiz.

Kürtler’den herkes hassasiyet bekliyor. 3 arkadaşımızı katliamda kaybetmemize rağmen halkımız barış için umutlu ve barışmesajları veriyor” ifadelerini kullandı.

Öcalan posterlerini topladılar

Tören konuşmalar sonrası olaysız bitti. Bağımsız Milletvekili Leyla Zana da törene katıldı ancak konuşma yapmadı. PKK’lıların cenazeleri tören sonrası memleketleri olan Tunceli, Mersin ve Kahramanmaraş’a gönderildi. Kalabalık zaman zaman Öcalan lehine sloganlar attı.

Ancak yürüyüşçülerin ve törene katılanların Öcalan posterleri ve çeşitli afişler taşımasına tören görevlileri izin vermedi. Ambulansların önünde PKK renklerini taşıyan örtüler ile Öcalan afişleri taşıyan kalabalığa müdahale eden görevliler tek tek afiş ve örtüleri topladı.

Polisler, töreni uzaktan takip etti. Hatta 15 kişilik grup çekirdek yemeyi tercih etti.

Burkay: Yoldaşlarımı PKK öldürdü

Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkanı Kemal Burkay, PKK’nın ‘sütten çıkmış ak kaşık’ olmadığını belirterek örgütün kendi özeleştirisini yapması gerektiğini söyledi. Burkay, “Binlerce faili meçhul cinayet var.

Bunların bir kısmı derin güçler tarafından işlendi, bir kısmı PKK’nın kendi içerisinde gerçekleşti. Benim yoldaşlarım da PKK tarafından katledildi.

Derin devlet güçleri tarafından işlenmiş olan o binlerce faili meçhul cinayet, aydınlatılmalı ve geç kalınmış olsa da hesap sorulmalı. Bunun gibi PKK içerisindekiler de aydınlatılmalı. Çünkü o insanlar inanarak gittiler oraya. Farklı düşündükleri zaman ‘hain’ olmadıkları halde hayatlarını yitirdiler” dedi.

Çözüm için ilk adımın silahların bırakılması olacağını anlatan Burkay, “Bu düğümün çözülmesinde ilk tutulacak halka silahların susmasıdır. Karşılıklı olarak susmasıdır. Meseleyi bir tarafın silahları tek yanlı susturması ve bırakması; böylesine koşulsuz bir taleple adım atmak bence zordur” görüşlerini savundu.

Barışa sıkılan kurşunların failini biliyoruz

BDP’li vekiller Aysel Tuğluk ve Sebahat Tuncel de kalabalığa seslendi. Tuğluk, “O kurşunlar özgürlük isteyen kadınlara, barışa ve İmralı’da yapılan görüşmelere sıkılmıştır. Onun arkasında kimlerin olduğu bellidir. Kürt sorununun çözümünü istemeyenlerdir. Biz o katilleri tanıyoruz iyi biliyoruz” dedi.

DEMİRTAŞ: ARTIK ÇİÇEK AÇSIN

BDP lideri Selahattin Demirtaş artık iş yapma zamanı olduğunu söyledi. Demirtaş, “Akıllı, sabırlı ve cesur olmalıyız. Ama bunların hepsi bir arada lazım. Bu halk hiçbir zaman barıştan uzak durmadı ve korkmadı. Bu analar evlatlarının parçalanmış cestlerini toprağa gömerken dahi intikam yemini etmedi ve barışı haykırdı. Bu halk barışa hasret, susamış beklerken kimse bu halkı barışa karşı olmakla suçlayamaz. Artık barış zamanıdır.

Evlatlarımız ölmeden barışı konuşabiliriz ve bunu durdurabiliriz. Amed barış sinyalini gönderiyor. Artık bu topraklar kana doydu ve çiçekler açsın. Savaşı sonlandıralım diyorsan biz hazırız” şeklinde konuştu.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ