1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 36 yıldır aranan Anadolu leoparı Siirt’te bulundu
36 yıldır aranan Anadolu leoparı Siirt’te bulundu

36 yıldır aranan Anadolu leoparı Siirt’te bulundu

Nesli tükendiği sanılan Anadolu leoparı 36 yıl sonra Siirt’te ortaya çıktı. Ancak ölü olarak...

A+A-

Leoparın 2010’da Gabar Dağı'nda ölü bulunduğu öğrenildi. Bu durum leoparın neslinin tükenmediğine dair umutları canlandırdı.

Türkiye’de 1970 yılından beri tükendiği kabul edilen leoparın varlığına ait ilk somut veri yıllar sonra Siirt’te ortaya çıktı. Son kayıt, 17 Ocak 1974’te Ankara Beypazarı’nda öldürülen bir leopara aitti. Öldürülen leoparla ilgili haber bir gazetede “İnsan parçalayan panter” başlığıyla yayımlandı.

DAĞDA RASTLADILAR

National Geographic Türkiye'nin nisan sayısında yayımlanacak araştırmaya göre, 17 Kasım 2010’da Siirt'ten başlayıp Şırnak üzerinden Kuzey Irak'a kadar uzanan Gabar Dağı’nda ilginç bir buluş yapıldı. Bu buluş onlarca bilim insanın 36 yıldır yaşadığını kanıtlamaya çalıştığı Anadolu leoparıyla ilgiliydi.

Dağda öldürülmüş halde bir Anadolu leoparı bulundu ve fotoğrafı çekildi. Bulan kişiler leoparın postunu yüzdü. Hayvanın postu bugün Siirt’in bir köyünde bulunuyor.

Postu köyde saklanıyor

Gabar (Küpeli) Dağı'nda 2010 yılında bulunan hayvanın türü Anadolu leoparı (Panthera Pardus Tulliana). Ölü bulunmasının hemen ardından fotoğrafı çekilen hayvanın kürkü yüzülerek Siirt'e getirilmiş. Post bugün bir köyde saklanıyor.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ