1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 3'ü yabancı 35 kişiye Gezi davası
3'ü yabancı 35 kişiye Gezi davası

3'ü yabancı 35 kişiye Gezi davası

Gezi Parkı eylemleri kapsamında savcılık tarafından parça parça açılan davalar arasında ilk kez yabancılar da sanık olarak yer aldı...

A+A-

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın 3 Ağustos 2013’te Galatasaray Lisesi önünde başlayan ve gün boyu süren olayladla ilgili 3’ü yabancı 35 kişi hakkında iddianame hazırladı.

İddianamede “Her yer Taksim her yer direniş” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” şeklinde slogan atan yaklaşık 120 kişilik grubun, dağılın uyarısı yapan emniyet güçlerine taş ve şişe attığı belirtildi. Polisin tazyikli su ve biber gazı kullanarak dağıttığı grubun bir süre sonra tekrar toplandığının kaydedildiği iddianamede, aralarında Alman vatandaşları Marc Klaus Jörg Sander ve Denis Schmick ile ABD vatandaşı Jeff Allen Crane’ın da bulunduğu 35 kişinin gözaltına alındığı vurgulandı.

BARET VE GAZ MASKESİ

Sanıklardan Sander’in üzerinden iki adet baret ve bir gaz maskesi, Schmick’in üzerinden ise gazlı bez çıktığı ifade edildi. Diğer sanıkların da eyleme hazırlıklı geldikleri, üzerlerinde baret, puşi ve maket bıçaklarının çıktığı ifade edildi. Savcılık, sanıkların yasa dışı toplantı kapsamında dağılmaları konusunda uyarıda bulunulmasına rağmen dağılmayarak cebir ve şiddet ile mukavemet suçunu işledikleri sonucuna ulaşıldığını belirtti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ