1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 4 asker şehit oldu
4 asker şehit oldu

4 asker şehit oldu

Periyodik bakım sonrası ‘tecrübe uçuşu’ yapan S-70 Skorsky helikopteri, teknik arıza nedeniyle düştü. Helikopterdeki bir binbaşı, bir üsteğmen ile 2 teknisyen başçavuş şehit oldu.

A+A-

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde dün Kara Kuvvetler Komutanlığı’na (KKK) ait S-70 Skorsky helikopteri saat 11.00 sularında düştü. Helikopterdeki 4 asker şehit oldu. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Periyodik bakım sonrası tecrübe uçuşu esnasında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı kaza kırıma uğramıştır” denildi. Açıklamada, kaza ile ilgili idari ve adli soruşturmanın da başlatıldığı aktarıldı.

Kara Hava Okulu’nun bulunduğu Güvercinlik Askeri Havaalanı’nda bakımdan çıkan helikopter 4 mürettebatı ile saat 10.45 sularında havalandı. Helikopter, 15 dakika sonra Ankara-Konya karayolu Balâ yol ayrımının 1 km güneyinde bulunan boş arazide alçalıp yükselmeye çalıştı. Bu sırada helikopterin pervanelerinin araziden geçen yüksek gerilim tellerine temas ettiği ileri sürüldü. Birkaç saniye kalan helikopter hızla yere çakıldı.

PATLAMA OLDU

Çakılmanın ardından büyük bir patlama meydana geldi. Görgü tanıkları, itfaiye ve ambulansı aradı. Olay yerine polis, jandarma, itfaiye, ambulanslar ve askeri savcı geldi. Yangının söndürülmesinin ardından mürettebata ulaşıldı. Helikopterden Kara Pilot Binbaşı Ahmet Duman (35), Kara Pilot Üsteğmen Emre Acar (27), Teknisyen Başçavuş Erdinç Salkım (30), Teknisyen Başçavuş Hüseyin Uluçeşme’nin (32) cansız bedenleri çıkarıldı. Şehit askerlerin naaşı GATA’ya götürüldü.

3 TANEYDİ İKİSİ DÖNDÜ

Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanı ile görüştüğünü belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: “Yüksek enerji hatları yanlış bir bilgiydi. Olay tamamen teknik. Bu bakımdan çıkmış olan bir helikopterimizdi, bunlar üç taneydi ikisi döndü bir tanesi maalesef böyle...”

ACI HABERi ASKER iLETTi

Şehit Kara Pilot Binbaşı Ahmet Duman’ın Kırıkkale’deki baba evine ateş düştü. Baba Hayrullah ve anne Hatice Duman acı haberi Erzincan’daki öğretmen kızlarının yanında aldı ve Ankara’ya hareket etti. Duman 2 yaşında Gökçen adlı bir çocuk babasıydı. Bir diğer şehit Etimesgut Askeri Tesisleri’nde görevli Astsubay Hüseyin Uluçeşme’nin Eskişehir’in Günyüzü ilçesi Gümüşkonak beldesindeki evine acı haberi askeri görevliler iletti. Ardından baba Hacı, şehidin kardeşleri İmdat ve İzzet Uluçeşme Ankara’ya hareket etti.

4 AY ÖNCE EVLENMiŞTi

Şehit Teknisyen Kıdemli Başçavuş Erdinç Salkım’ın Karacakılavuz Köyü’ne de acı haber ulaştı. GATA Eğitim, Araştırma Hastanesi’nde hemşire olan eşi Özlem Salkım İzmir’den, baba Hasan Salkım Tekirdağ’dan Ankara’ya gitti. Salkım 5 yaşında Ada adlı kız çocuğu sahibi. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yaşayan Kara Pilot Üstteğmen Emre Acar’ın baba evine de acı haber ulaştı. Geçen 31 Ağustos’ta Fatma Kıllı Acar ile dünya evine giren Acar’ın babası Mübin Acar oğluna ulaşmaya çalıştı. Bir süre sonra askeri yetkililer acı haberi aileye iletti. Acılı aile, Ankara’ya gitti.

 BUGÜN GAZETESİ