1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 400 milyon dolarlık vurgun İran'a uzandı
400 milyon dolarlık vurgun İran'a uzandı

400 milyon dolarlık vurgun İran'a uzandı

Devletin 23 milyon lira haksız KDV ödediği Hakkâri merkezli 400 milyon dolarlık hayali ihracat vurgunu İran’a uzandı.

A+A-

Gümrük Bakanı Yazıcı, 6 müfettişin İran’a giderek ihracatların gerçek olup olmadığını araştıracağını açıkladı.

Hakkâri’deki Esendere Gümrük Müdürlüğü’nden sınır ticareti kapsamında 400 milyon dolarlık hayali ihracat yapıldığı ve paranın PKK’ya aktarıldığı iddialarını soruşturmak için 6 müfettiş görevlendirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni görevlendirilen müfettişlerin İran’a giderek, ihracatların gerçek olup olmadığının araştırılması da dahil geniş çaplı bir inceleme yapacağını belirtti.

23 MİLYON TL HAKSIZ KDV

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, TBMM’ye surduğu soru önergesiyle konuyu ve olayı ilk inceleyen gümrük müfettişleriyle ilgili soruşturma başlatıldığı iddialarını sordu.

Bakan Yazıcı, hazırlanan rapora göre Esendere, Halkalı, Ambarlı ve AHL Gümrük Müdürlükleri’nce, tescilli ihracat beyannamelerinde kayıtlı bedeli 400 milyon lira ihracat için, 23 milyon lira haksız KDV iadesinden yararlanıldığı bilgisini verdi.

YETKİ ALIMI SÖZ KONUSU DEĞİL

Soruşturmada görevli farklı müfettişlerin yazılarından, uyumlu bir çalışma yapılamadığının anlaşıldığını belirten Yazıcı, muhtemel sorunların önlenmesi amacıyla incelemenin devamına karar verildiğini dile getirdi.

Soruşturmayı yapan müfettişlerin görevlerine devam ettiklerini ve yetkilerinin alınmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

2012 yılında Gümrük Bakanlığı bünyesinde toplam 8 müfettiş hakkında inceleme yapıldığını belirterek, yapılan inceleme neticesinde soruşturma izni verilmemesi kararı alındığının da altını çizdi.

Yeni görevlendirilen 6 müfettişin İran’a giderek, ihracatların gerçek olup olmadığının araştırılması için inceleme yapacağını vurgulayan Yazıcı, ayrıca ‘5549 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi’ hakkındaki kanun kapsamında da gümrük müfettişlerince incelenme yapıldığını kaydetti.

KDV’NiN PEŞiNE DÜŞÜLDÜ

Bakan Yazıcı hazırlanan raporun haksız alınan KDV’nin takip ve tahsili için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına gönderildiğini vurguladı.

Raporun ayrıca suç gelirlerinin aklanması mevzuatı açısından değerlendirilmek üzere, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’na ve Hakkari Valiliği’ne de iletildiğini belirten Yazıcı, müfettişlerin elde edilen kazancın kesin olarak terörün finansmanında kullanıldığını tespit etmediğini belirterek “Soruşturma raporu MİT Müsteşarlığı’na gönderilmiştir” dedi.

10 MOBİL TARAMA SİSTEMİ

Bakan Yazıcı, bakanlığın kaçakçılıkla mücadele alanında gümrük idarelerinin teknik altyapısını güçlendirmek için yaptıkları çalışmaları anlattı. 2013 yılında 10 adet mobil tarama sisteminin daha alımının gerçekleştirileceğini ve mayıs ayında ihtiyaç olan yerlere konuşlandırılacağını kaydeden Yazıcı, kaçakçılığı önlemek için 793 aday muhafaza memurunun alım ve atama işlemlerinin ise devam ettiğini söyledi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ