1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 4+4+4'ün faturası!
4+4+4'ün faturası!

4+4+4'ün faturası!

4+4+4 eğitim sisteminin maliyeti ne olacak...

A+A-

 TOBB'un düşünce kuruluşu TEPAV'a göre, yeni sistem Milli Eğitim Bakanlığı'na 20 milyar liralık ek maliyet yaratacak. 


Sadece yeni derslik ihtiyacı bile 18.6 milyar lirayı buluyor.

Meydanlarda o konuşuluyor... Komisyonda onun kavgası veriliyor. Peki, eğitim sistemini kökten değiştirecek olan 4+4+4 modelinin maliyeti ne kadar?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı düşünce kuruluşu, Türkiye Ekonomi Politika Araştırmaları Vakfı, hazırladığı politika notunda, iki aynı senaryo ile yeni düzenlemenin maliyetini değerlendirdi.

BİRİNCİ SENARYO

Birinci senaryoya göre, eğitimde kalitenin mevcut haliyle korunması durumunda bile, Milli Eğitim Bakanlığı sadece ilk sene için 20 milyarlık ek bütçeye ihtiyaç duyacak. Bunun 18 milyar lirası ek derslik ve bina inşaatından, 2 milyar lirası ise ek öğretmen ihtiyacından kaynaklanacak.

İKİNCİ SENARYO

Ve ikinci senaryo... Türk eğitim sisteminin "Pisa" kriterlerinin çok gerisinde olduğuna vurgu yapan TEPAV raporunda, hükümetin eğitimde kaliteyi artırma seçeneği için, en az 36 milyar lira ayırmak zorunda olduğu belirtiliyor.

Rapora göre, 24 kişilik sınıflarda eğitim vermenin toplam maliyeti 36.6 lira. Bu rakam ise mevcut bakanlık bütçesinin neredeyse tamamına denk geliyor. Yani 4+4+4 bakanlık bütçesini bir misli daha büyütüyor.