1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 45 milyonluk bütçe 51 milyona çıktı!
45 milyonluk bütçe 51 milyona çıktı!

45 milyonluk bütçe 51 milyona çıktı!

Trabzon ilçelerinin ödenekleri ne kadar?

A+A-
Trabzon il özel idaresinin 2012 mali yılı yatarım bütçesi il genel meclisinde kabul edildi. İl özel idaresi bu yıl Köylere oyun parkı ile taşımalı eğitim için öğrencilerin servis beklediği toplanma yerlerine de korumalı duraklar inşa edilecek. Meclis HES yatırımı 5 bin liralık ödenek ayrıldı. Mikro kredi kapsamında ise 100 bin lira dağıtılacak..


 
 
Trabzon il genel meclisi, il özel idaresinin 2012 yılı kendi öz kaynaklarından oluşturduğu bütçesini kabul etti. Oy çokluğu ile kabul edilen bütçe daha önce açıklandığından 6 milyon lira daha fazlalaştırılarak 51 milyon lira olarak bağlandı.
 
Bütçenin sunuşunu yapan meclis plan bütçe komisyonu başkanı Uğur Aydın rasyonel olarak hazırladıkları bütçenin yatırımlara ve Trabzon’un kalkınmasına katkı sağlamak için çok ince hesaplarla oluşturulduğunu belirtti.
 
Bütçe çalışmalarına 6 ay önce başladıklarını belirten Aydın, özellikle kırsal alanda katı atık toplanması ile kanalizasyon yatırımlarına sembolik rakamlar koyduklarını bunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığının genel bütçesinden kaynaklarla Trabzon’a özel gerçekleştireceklerini belirtti. Aydın “Özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar ve yardımcısı Muhammet Balta’nın da bütçemiz hazırlanırken olaya çok duyarlı olmaları bizi fazlası ile umutlandırdı” dedi.
 
51 milyon lira olarak belirlenen bütçede il genel meclisi 5 bin 700 lira ile HES yatırımına hatırı sayılır bir pay ayırdı. İl özel idaresi bir HES yatırımına ortak olduğundan ortaklık sermayesine önemli bir katkı vererek, kalıcı gelir sağlamayı planladı.
 
BAZI İLKLER VAR
 
İl Genel Melisinde oy çokluğu ile kabul edilen bütçeye muhalefet üyeleri hayır oyu verdi. Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Uğur Aydın bu yıl ilk kez bütçede köylere oyun parkı kurmak için ödenek ayırdıklarını da belirtti. Bu konuda çalışmalara da hemen başlanacağını ifade etti. Aydın ayrıca yine lik kez toplu taşımacılıkla eğitim ve öğretim gören öğrencilerin servislere bindikleri toplanma yerlerine korumalı durak da inşa edeceklerini belirtti.
 
MİKRO KREDİ YİNE VAR
 
Aydın, mikro kredi için de bütçeye yüz bin lira konduğunu belirtti. Mobese araçlarının son teknolojiye uygun otomasyonu için de il genel meclisi Trabzon emniyet müdürlüğüne 100 bin lira imkan sağlayacak.
 
İLÇELERİN ÖDENEKLERİ
 
2012 yılı öz kaynak imkânlarından ilçelerin ödenekleri ise şöyle oldu
Merkez; 314 Bin
Akçaabat; 353 bin
Araklı; 330 bin
Arsin; 153 bin
Beşikdüzü; 107 bin
Çarşıbaşı;128 bin
Çaykara;162 bin
Dernekpazarı;80 bin
Düzköy; 90 bin
Hayrat; 100 bin
Köprübaşı; 75 bin
Maçka;352 bin
Of; 215 bin
Sürmene; 113 bin
Şalpazarı;131 bin
Tonya;125 bin
Vakfıkebir; 196 bin
Yomra;144 bin