1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri
4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri

4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri

4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri

A+A-

Geçmiş yıllarda yurt dışına çalışmaya giden vatandaşlarımızın sık sık orada belirli bir birikim yaptıktan sonra Türkiye’ye döndüğünü biliyoruz. Ancak eskiden yurt dışında çalışan vatandaşlarımız çalıştıkları ülkenin Sosyal Güvenlik Kurumuna tabii oldukları için sigorta ödemeleri o ülkede yapılıyor ve emekli olma durumları da yalnızca o ülkede geçerli oluyordu. Bu durum vatandaşlarımızın uzun yıllar boyunca çalıştıkları sürenin kendi yurtlarına dönünce boşa gitmesi anlamına geldiği için birçok gurbetçi vatandaşımızın mağduriyetine sebep olmuştu. Ancak SGK bu durumda bir düzenlemeye giderek yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın adına ödenen primlerin burada da sayılmasına olanak tanıdı. Bu yolda ilk adım 23 ülke ile imzalanan ikili Sosyal Güvenlik Antlaşması oldu. Bu antlaşma kapsamında, anlaşmayı imzalayan ülkeler vatandaşlarına borçlanma yaparak emekli olma hakkı tanıdılar. Bir sonraki adım ise, yurt dışında çalışılan süredeki primlerin belirli bir kısmının Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesi ve emeklilik hakkı kazanabilmesi oldu. Ancak ikili Sosyal Güvenlik Antlaşmalarının aksine bu hak şimdilik sadece Bulgaristan ve Almanya’da 4A kapsamında çalışanlara tanınıyor.

 

Bulgaristan Emeklilik Şartları

 

Bulgaristan’da çalışıp emekli olmak ancak maaşlarını Türkiye’de alıp emekli statüsünü burada da korumak isteyen vatandaşlarımız öncelikle Bulgaristan Zorunlu Sosyal Sigortası’na tabiidir. Bu yasaya göre üç farklı şekilde emekli olmak mümkündür:

 

1.Hizmet Süresi ve Yaşa Göre Emeklilik

 

Bulgaristan’da belirli bir hizmet süresi ve yaşı dolduranlara emeklilik hakkı tanınıyor. Aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi kadınlarda yaş arttıkça istenen hizmet süresi de artarken, erkeklerde azalıyor.

 

2.Maluliyetten Emeklilik

 

Herhangi bir sebepten dolayı iş gücünün %50 ve üstünü kaybeden çalışanlar maluliyetten emekli olabilirler. Bu durumlarını gerekli belgelerle ispatlayan çalışanların maluliyet tarihinde sağlaması gereken belirli bir sigortalılık süresi olabilir. Kanun kapsamında belirlenen bu süre kişilerin yaşına göre belirlenmiştir.

 

25 yaşına kadar 1 yıl

 

30 yaşına kadar 3 yıl

 

40 yaşına kadar 7 yıl

 

40 yaş üstünde 10 yıl sigortalı olma şartı aranmaktadır.

 

3.Ölümden Emeklilik

 

Çalışanın ya da emeklinin vefat etmesi durumunda bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve eşine ve anne-babasına emekli aylığı bağlanması mümkündür. Ayrıca yaşayan eşlere normal emeklilikte istenen yaş sınırından 5 yıl daha erken maaş bağlanması ve kendi çalışıp emekli olanlara maaşlarına %20 artış yapılması da söz konusudur.

 

Bu üç şekilden herhangi biri ile Bulgaristan’da emekli olan bir vatandaşımız emekli aylığını Türkiye’den almak istiyorsa Bulgaristan’da bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmesi gereken bazı belgeler var. Aşağıda listesini bulabileceğiniz bu belgelerin asıllarıyla başvuru yaptığınız takdirde emekli maaşınızı Türkiye’de alabileceksiniz.

 

Maaşı alacak kişi vefat eden çalışanın eşiyse tekrar evlenmediği ve çocuklarını evlatlık vermediğine dair yazılı beyanı

 

Vefat eden çalışanın çocukları içinden 18 yaş üzerinde olanların öğrencisi oldukları kurumlardan alacakları öğrenim belgesi

 

Maluliyet aylığı alanlar için Sağlık Kurulu Raporu (Aylık Türkiye’den alınacağı için raporun da Türkiye’deki bir hastaneden düzenlenmiş olması gerekiyor.)

 

Almanya Emeklilik Şartları

 

Tıpkı Bulgaristan’da olduğu gibi Almanya’da da emeklilik hakkı çeşitli durumda kazanılabiliyor. Almanya’da emekli olabilmek iki şekilde mümkün:

 

1.Yaştan Dolayı Emeklilik

 

Almanya’da yaştan dolayı genel emeklilik kapsamında emekli olabilmek için 65 ya da 67 (1947 yılında ve sonrasında doğanlar için 2012’den 2029’a kadar kademeli bir şekilde yükseltiliyor) yaşını doldurmuş olmak ve 60 ay (5 yıl) bekleme (asgari sigortalılık) süresini tamamlamak gerekmektedir.

 

2.Malulen Emeklilik

 

İş gücü kaybından dolayı emeklilik hakkı kazanmak için ilk şart, bu iş gücü kaybının doktordan alınacak sağlık raporu ile belgelenmesidir. Bunun dışında aranan şartlar ise şunlardır:

 

Daha önce çalıştığı zamanın 60 ayı bulmuş olması ve bu süredeki sigorta primlerinin ödenmiş olması

 

Çalışanın malul sayıldığı günden geriye dönük 5 yıllık sürenin 3 yılını çalışarak geçirmiş olması ve bu süredeki sigorta primlerinin yani 36 ayın ödenmiş olması.

 

4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri

 

Almanya ya da Bulgaristan’da çalışıp belirli bir miktar ödemeyi SGK’ya ödemeniz durumunda Türkiye’den emekli maaşı almanız mümkün. Peki bu ödemenin tutarı ne kadar? Ayrıca Almanya ya da Bulgaristan’da emekli olduktan sonra burada ne kadar maaş alacaksınız? Bu soruların cevabını kolaylıkla bulmamız mümkün çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-Devlet sistemi üzerinden sağladığı hizmetlerin içinde bu da var.

 

Bunun için öncelikle e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden yalnızca nüfus cüzdanınızla bir tane edinebilirsiniz.