1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 4A/4B iş göremezlik ödemesi rapor parası
4A/4B iş göremezlik ödemesi rapor parası

4A/4B iş göremezlik ödemesi rapor parası

4A/4B iş göremezlik ödemesi rapor parası

A+A-

SSK kurumuna tabi olarak çalışan işçiler, iş kazaları, meslek hastalıkları ya da analık gibi durumlar söz konusu olduğunda, geçici iş göremezlik ödeneği adı altında bir ödeme alırlar.

 

Halk arasında rapor parası adı verilen bu ödenek, işçinin çalıştığı iş nedeniyle bir kazaya ya da hastalığa uğraması ve analık durumları söz konusu olduğunda, rapor süresince günlük ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bu ödenekten yararlanabilmek için en az 3 ay sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

 

Yani herhangi bir hastalık durumunda çalışamadığınız günler için günlük ücretinizden hesaplanacak olan miktarı sosyal güvenlik kurumundan alabilirsiniz.

 

SSK Rapor Parası Alabilme Şartları

 

İş göremezlik ödemesinden yararlanabilmek için bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir.

 

SSK rapor parası alma şartları

 

İlk ve en önemli şart, rapor tarihinden önceli 3 ay içinde sigorta primlerinizin eksiksiz bir şekilde ödenmesidir.

 

Bir iki günlük raporlar için ödeme yapılmaz. Rapor sürenizin uzun olması gerekir.

 

Aldığınız raporu bağlı bulunduğunuz SGK’na iletmeniz gerekmektedir.

 

Raporu ilettikten ortalama 1 ay süre sonrasında ödemenizi Ziraat Bankası üzerinden alabilirsiniz.

 

Sadece raporunuzun süresi dahilinde ödeme alabilirsiniz. Yani 10 günlük raporunuz varsa, 10 günlük paranızı alabilirsiniz.

 

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

 

SGK’ya bildirilmiş olan kazanç miktarının gün bazında hesaplanması ve bu şekilde ne kadar ödeme yapılacağının belirlenmesi sağlanmaktadır.

 

Yani yatarak tedavilerde günlük kazancın yarısı, ayaktan tedavilerde ise 2/3’ü alınarak rapor gün sayısına çarpılmaktadır. Bu şekilde SSK rapor parası hesaplama işlemi yapılarak işçinin hak ettiği ödeme miktarı ortaya çıkar. Günlük kazancınız son 3 aya ait olan ödenmiş primlerin gün sayısına bölünmektedir. Son 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödenmişse, işçi bu ücreti almaya hak kazanır. İş kazalarında da aynı iş kolunun 90 günlük prim ödeme gün sayısı olup olmaması dikkate alınır.

 

Artık sistemler online olarak işlediği için hızlanmıştır ve bu ödeme süresi kısalmıştır. E ödenek programı üzerinden takip edilebilecek olan ödeme miktarını rapor bitimini takip eden iş günü sonrasında alabilirsiniz.