1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 5 çocuğunu kaybetti affa hazır
5 çocuğunu kaybetti affa hazır

5 çocuğunu kaybetti affa hazır

Terör Alt Komisyonu'nun raporuna şehit ve terörist yakınlarının İmralı sürecine verdiği destek damgasını vurdu.

A+A-

Birisi 2 aylık bebek, 5 çocuğunu kaybeden Abdullah Sarıgül'ün "Silah bırakırlarsa halk affetmeye hazır" sözü dikkat çekti.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu, Terör Alt Komisyonu Raporunu kabul etti. Rapordan müzakere sürecine destek çıktı.

Gerek şehit gerek terörist yakınları akan kanın durması ve terörün sona erdirilmesi için müzakere sürecinin devam etmesinden yana olduklarını belirtti. Bunun gerçekleşmesi için her türlü girişimin yapılması gerektiği ifade edildi.

ARKADAŞ GİBİ YÜRÜNSE

28 Ağustos 1990'da Silvan ilçesi Özyurt köyündeki katliamda birisi 2 aylık bebek olmak üzere 5 çocuğunu kaybeden, eşi ve 2 çocuğunu yaralı kurtaran emekli geçici köy korucusu Abdullah Sarıgül, terör örgütünün silah bırakması halinde halkın PKK'lıları affetmeye hazır olduğunu belirtti.

"Silahı bıraksalar, dağdan inseler, arkadaş gibi beraber yürünse, beraber gidip gelinse, bu işten vazgeçseler çok iyi olur. Şehit aileleri de onları affeder" dedi.

CAN KARDEŞİYİZ

1993 yılında köy korucusu olarak görev yaparken çatışmada yaralanan ve engelli hale gelen Hüseyin Öztunç, "Biz bir elmanın ayrılmaz iki parçası gibiyiz" ifadesini kullandı.Manisa'da yaşamaya başlayan Öztunç, Manisa halkı ile can kardeşi gibi olduklarını belirtti.

HER ŞEY DENENMELİ

2011’de Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, terör örgütü tarafından kaçırılarak öldürülen taksici İbrahim Ergün'ün eşi Hacer Ergün, terörün bitmesi adına af konusu dahil bütün seçeneklerin denenmesini istedi. 2008’de Yüksekova'da iftar saatinde işteneve dönerken uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu şehit olan Ragıp As'ınkardeşi HakanAs, doğulu komşularıyla ayrı gayrılarının olmadığına işaret etti.

AKAN KAN ARTIK DURSUN

Terör yüzünden köylerini terk etmek zorunda kalarak Aydın'a göç eden ve PKK tarafından kandırılarak dağa çıkarılan oğulları Tahir Kaya'yı 2004 yılında çatışmada kaybeden Siirtli Hayrettin Kaya, "Vallahi akan kanın durmasını biz de istiyoruz" dedi.

Denizli Muşlular Derneği Başkanı Gıyasettin Taşer de karşılıklı ölümlerin ayrılık tohumlarını derinleştirdiğine dikkat çekti.

Bostancı: Acı ortak vicdana taşınmalı

Alt Komisyon Başkanı Naci Bostancı, terör nedeniyle yaşanan acıyı siyasal saflardan bağımsız bir şekilde ortak vicdanın görebileceği bir ortama taşımak gerektiğini kaydetti. Böyle bir iklimin oluşturulması halinde yaşanan problemlere ilişkin daha ortak bir tutumun ortaya çıkabileceğini kaydetti.

"Siyasal anlamlandırmalar insanları kendi kamularına gömer, kendi hikâyelerinden bakarlar, kendi perspektiflerinden bakarlar, 'Senin acın, benim acım' şeklinde saflaşma ortaya çıkar" dedi.

Görüşmeden çözülmez

1985 yılında terör örgütü tarafından şehit edilen Üsteğmen Mehmet Esin'in eşi Sevil Esin, sorunun silahla çözülemeyeceğini belirtti. Esin, affa karşı olduğunu vurguladı. Çözüm için her yolun denenmesi gerektiğini dile getirdi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ