1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. 50 yıllık doktorun isyanı…
50 yıllık doktorun isyanı…

50 yıllık doktorun isyanı…

50 yıllık doktorun isyanı…

A+A-

Trabzon'un tanınmış doktorlarından Rüştü Araz, Kaşüstü'deki hastane yolu ve trafik yoğunluğuna isyan etti.

 

54 Yıllık iç hastalıkları uzmanı olduğunu, mesleğinin son 44 yılını Trabzon’da icra ettiğini vurgulatan Araz, "İlk yıllarda; Trabzon’da Tıp Fakültesi, özel hastane ve kazalardaki hastanelerin olmadığı bir yana, sadece Of ve Akçaabat’ta birer adet pratisyen hekim vardı. Bu itibarla; Trabzon’daki sağlık hizmetlerinin geçmişini, sağlık kuruluşlarının bölgeye verdiği hizmeti, bu kuruluşların kent içindeki konumunu, hastaların bu hizmetlere nasıl ulaştıklarını ve hizmet yönünden kendilerine nasıl kolaylık sağlanabileceğini iyi bilmekteyim" diye konuştu.

 

Trabzon’un en eski hastanesinin Numune Hastanesi olduğuna işaret eden Rüştü Araz şöyle konuştu: "Bu hastane sadece Trabzon kent merkeziyle ilçelerine değil, Bayburt, Gümüşhane, Rize, Artvin, Giresun gibi çevre illere de hizmet vermiştir. Bugün bu hastanenin fonksiyonu ağırlıklı olarak Kaşüstü’nde yeni kurulan Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne devredilmiştir. Hastanenin Kaşüstü’ndeki yer seçiminin yanlış olduğunu, inşaat başlamadan önce birkaç kez beyan etmiştim. Hatta, basına da demeç vermiştim. Bu kanaatimi halen muhafaza etmekteyim. Ama pişmiş aşa su katmak niyetinde de değilim. Çünkü olan olmuştur".

 

İki yıldan beri, Kaşüstü Beldesi’nde ana yola uzak bir sitede oturduğunu vurgulayan Araz, burada yaşanan kaosu, "Kaşüstü ana yol trafiği her geçen gün artmaktadır. Özellikle, Cevahir Alışveriş Merkezi ve Hastane Kavşağı her an kilitlidir. Taşıt konvoyunun uzunluğu hem doğu hem de batı yönünde kilometreyi geçmektedir. Bu yoğunluğun; çözüm bulunamazsa, kısa zaman içinde doğuda Yomra ve batıda havalimanına ulaşması kuvvetle ihtimal dahilindedir.

 

Meslek icabı, kulaklarım ambulans sirenine hassastır. Doğu ve batı yönünden gelip hastane kavşağına ulaşmaya çalışan ambulans sirenlerinin, onlarca dakika süren feryatlarını duydukça, çektiğim sıkıntıyı bir doktor olarak anlatamam. Çünkü, ambulans içindeki hasta için her saniye çok önemlidir. Adeta, yaşamla ölüm arasında ince bir çizgidir. Hasta sahiplerinin çaresiz heyecanları ise ayrı bir sıkıntıdır.

 

Sayın Vali'mizden, meslektaşımız olan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı'mızdan, Sayın Karayolları Bölge Müdürü'nden ve ilgili bütün kurum ve kuruluşlardan; bu saatlerde veya herhangi bir saatte bu olayı gözlemletip, şahit olmalarını ve bütün hasta ve hasta sahipleri adına çok ama hem de çok acilen çare bulmalarını istirham ediyorum." cümleleriyle özetledi.