1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 500 lise öğrencisi Avrasya Üniversitesini ziyaret etti
500 lise öğrencisi Avrasya Üniversitesini ziyaret etti

500 lise öğrencisi Avrasya Üniversitesini ziyaret etti

500 lise öğrencisi Avrasya Üniversitesini ziyaret etti

A+A-

Avrasya Üniversitesi ve Trabzon Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz ay imzalanan ‘’Eğitimde İşbirliği Protolü’’ ile başlayan çeşitli eğitim ve mesleki tanıtım faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor. Proje çerçevesinde bir hafta içerisinde Avrasya Üniversitesini 15 ayrı liseden toplamda 500’e yakın öğrenci ziyaret etti. Program çerçevesinde Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Özbilen, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Kamali ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Levent Kalyon başta olmak üzere birçok akademisyen, misafir öğrencilere kendi bölümleri hakkında bilgi aktardı.

 

Sağlık Meslek Liseleri Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesi, Anadolu ve Mesleki Teknik ve Fen Liseleri ise Yomra Yerleşkesinde düzenlenen etkinliklere katıldılar. Öğrenciler düzenlenen sergileri gezdiler, uygulama laboratuarlarında çalışmalara katıldılar, anfilerde üniversiteli öğrencilerle birlikte ders işlediler. Son olarak 1. Dünya Savaşı Şehitleri anıtını ziyaret ederek programlarını bitirdiler. Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Özoran, öğrencilere Hemşirelik tarihini, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Özbilen ise Mimarlık mesleğini anlattı.

 

Ziyaretlerin son durağı ise Avrasya Üniversitesi Yomra Yerleşkesinde bulunan 1. Dünya Savaşı Trabzon şehitleri anıtı oldu. Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Levent Kalyon ise öğrencilere 1. Dünya Savaşı Çanakkale Destanını anlattı. Kalyon, ‘’Avrasya Üniversitesi olarak Milli Savunma Bakanlığının ve Genelkurmay arşivlerini talep ettik ve Trabzon nüfusuna kayıtlı 1. Dünya Savaşında şehit olan dedelerimizin kayıtlarına ulaşmış olduk. Nüfus müdürlükleri sayesinde onların bugün yaşayan nesillerine de ulaştık. Buradaki anıtı yaptıktan sonra da onları buraya çağırdık. Üzülerek söylüyorum şunu gördük ki yaşayan nesil yakın geçmişle çok irtibatlı değil. Yani yakın tarihte ne yaşadık, bu ülke nasıl kuruldu, bu ülke nasıl bu duruma geldi, bu konular da bir çoğumuz yeteri kadar şuurlu değiliz. En çok duyduğumuz cümle ‘’ Benim dedemin babası varmış gitmişte gelmemiş’’, Nereye gitmiş, ne olmuş, hiçbirimiz merak etmiyor muyuz. Bakın Türkiye’den sadece 3 milyon insan kayıp, yaralı, ölü ve koca bir savaş. İşte bu anıt, bu anıyı yaşatmak için yapılmıştır’’, dedi.

 

Etkinliklere katılan öğrenciler şehitler anıtında ve Ömer Yıldız Yerleşkesi sahilinde fotoğraf çektirdiler. Öğrenciler mesleki tanıtım programlarının sürekli yapılması gerektiğine vurgu yaparak, bu organizasyonu düzenleyen Avrasya Üniversitesi ve Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ederiz. Seçmek istediğimiz bölümler hakkında bilgi aldık, laboratuarlarda uygulamalara katıldık, eğitim programlarına katıldık, günümüz çok iyi ve verimli geçmiştir, cümlelerine yer verdiler.