1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 6 Şeker Fabrikasına 656 Milyon Dolar!
6 Şeker Fabrikasına 656 Milyon Dolar!

6 Şeker Fabrikasına 656 Milyon Dolar!

"YÜZDE 20'Sİ PEŞİN, 60 AY VADEYLE ÖDEYECEĞİZ"...

A+A-

 Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker fabrikalarının (Portföy-C), nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda, Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Sami Ölmeztoprak'ın komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 6 firma katıldı. Şeker fabrikalarına ait altı fabrikanın bulunduğu Portföy C için gerçekleştirilen ihalede en yüksek teklifi 656 milyon dolarla Ak-Can Şeker verdi.Varlık satışı yöntemiyle, bir bütün halinde portföy grubu olarak özelleştirilen şeker fabrikalarında, yatırımcılara Şeker Kurulu tarafından belirlenecek kotalar çerçevesinde, 5 yıl boyunca yerli pancardan şeker üretimi şartı bulunuyor.


KİMLER TEKLİF VERDİ?


1-Safi Şeker Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ

2-Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ

3-Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ

4-Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ

5-Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ

6-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu

İÇERİDE İHALE, DIŞARIDA PROTESTO

Bu arada, özelleştirme karşıtı bir grup da idare binası önünde, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini protesto etti.

İPTAL EDİLEN İHALEYİ DE AK-CAN KAZANMIŞTI

2009 yılında yapılan ihalede en yüksek teklifi 606 miyon dolarla yine Ak-Can vermişti. Ancak ihale Şeker İş Sendikası'nın açtığı dava sonucu iptal edilmişti.

"YÜZDE 20'Sİ PEŞİN, 60 AY VADEYLE ÖDEYECEĞİZ"

Cengiz Holding Ankara Koordinatörü Ebubekir Demircan, ödemede taksit seçeneğini kullacaklarını bildirdi.

Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba şeker fabrikalarının (Portföy-C) nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi veren Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş adına konuşan Cengiz Holding Ankara Koordinatörü Ebubekir Demircan, şeker üzerinde uzun süredir çalıştıklarını söyledi.

Diğer portföylerle de ilgilendiklerini belirten Demircan, ödemede taksit seçeneğini seçeceklerini ve yüzde 20’si peşin, 60 ay vadeyle ihale bedelini ödeyeceklerini bildirdi.

PORTFÖY-B 266  MİLLYON DOLARLA KOLİN-LİMAK OGG'NİN

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker Fabrikaları (Portföy B) nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 266 milyon dolarla Kolin-Limak OGG verdi.