1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. 600 yıldır şifa dağıtıyor
600 yıldır şifa dağıtıyor

600 yıldır şifa dağıtıyor

Ordu’nun Çatalpınar ilçesinde 600 yıllık ıhlamur ağacı şifa dağıtmaya ve tarihe tanıklık etmeye devam ediyor

A+A-

Ordu’da Orman Genel Müdürlüğü tarafından ‘anıt ağaç’ ilan edilen ve koruma altında bulunan 600 yıllık ıhlamur ağacı, bir yandan nesilden nesile şifa dağıtırken bir yandan tarihe tanıklık ediyor.

Ordu’nun Çatalpınar ilçesinde Ortaköy Mahallesinde gövde çevresi 10 metre, yüksekliği 30 metre olan ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından ‘anıt ağaç’ ilan edilerek koruma altına alınan ıhlamur, 600 geçmişiyle tarihe tanıklık ediyor. Mahalle sakinlerinin buluşma noktası, çocukların oyun alanı olmasının yanı sıra nesilden nesile şifa kaynağı olmayı sürdüren 600 yıllık ıhlamur ağacını inceleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ağacın 2012 yılında ‘anıt ağaç’ olarak tescillendiğini belirtti.

Mahalle sakinlerinin kuşaktan kuşağa ağacı koruduğunu belirten Yılmaz, “Bu ağaç İstanbul’un fetih döneminde dikilen bir fidan iken bugünlere gelerek tarihe tanıklık etmiş ve bugün hala ayakta ve şifa dağıtmaya devam eden bir ağaç. 600 yıllık bir ağaç nereden baksanız 8-9 insan ömrüdür. İnsanın etkilenmemesi mümkün değil. Ağacın etrafını çevre düzenlemesi ile mesire alanı haline getireceğiz” dedi.