1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 61. Hükümete güven oyu!
61. Hükümete güven oyu!

61. Hükümete güven oyu!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki 61. Hükümet 322 oyla güvenoyu aldı.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki 61. Hükümet 322 oyla güvenoyu aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümet için yapılan güven oylaması teknik arızaya takıldı. Elektronik oylamada bazı milletvekillerinin parmak izi ile oylamaya katılamayınca bunu yerine pusula kullandı.

Oylamada karışıklık olunca oylama yaklaşık 45 dakika gecikmiş oldu. Yapılan oylama sonucunda 61. hükümet 322 oyla güvenoyu aldı. Hükümete 173 ise ret oyu çıktı.

MUHALEFET İLE TOKALAŞTI

Erdoğan, konuşmasının ardından Ak Parti sıralarında grup başkanvekilleri, CHP grup başkanvekilleri ve bazı milletvekilleri ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı.

Bu arada, güvenoylaması sırasında, elektronik sistemle oylama yapılırken bazı milletvekilleri sisteme giremedi. Yeni milletvekillerinin sisteme giremeyenlere yardımcı oldu. Ancak, sisteme giremeyen çok sayıda milletvekili oy pusula gönderdi. Sadık Yakut, milletvekillerinin sisteme giremediğini belirterek, "Acele etmeyin, tüm pusulaları alacağız" dedi. Oy pusulası gönderiminin yoğunlaşması üzerine, Yakut milletvekillerinin hem elektronik sisteme girerek oy vermek istemesi ve hem de pusula göndererek oy kullanması nedeniyle birleşime beş dakika ara verdi.

800 OY ÇIKTI

Bu sırada oy sayımı devam etti. Ancak, sisteme girmesine karşın pusula gönderme yoluyla oluşacak mükerrerliğin önlenmesi amacıyla yapılan sayım yaklaşım işlemi 1.5 saate yaklaştı. Bu arada oylamada hem elektronik sistem hem de pusula kullanımı nedeniyle yaklaşık 800 oy sayıldı. Mükerrer oyların temizlenmesinin ardından sonuçlar açıklandı.

CHP'Lİ 4 VEKİL DAHA YEMİN ETTİ

TBMM Genel Kurulu'nda güven oylamasına geçmeden önce 4 CHP'li milletvekili daha yemin etti.

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, Çanakkale Milletvekili Mustafa Serdar Soydan, Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli ve Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti.

CHP'Lİ İSA GÖK YİNE YEMİN ETMEDİ

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök'ün de ismini okudu, ancak Gök yemin etmek için kürsüye gelmedi. Gök, yemin etmeme eylemini sürdüreceğini söyledi.

Güven oylamasının ardından 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret edecek.