1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. 7 günlük Gençlik Kampı sona erdi!
7 günlük Gençlik Kampı sona erdi!

7 günlük Gençlik Kampı sona erdi!

Ayder Yaylasında Metin Lokumcu Anısına Gençlik Kampı...

A+A-

Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi Ayder Yaylası'nda Üniversite Öğrenci Platformlarının gerçekleştirdiği 7 günlük Gençlik Kampı sona erdi.
Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi Ayder Yaylası'nda Üniversite Öğrenci Platformlarının gerçekleştirdiği 7 günlük Gençlik Kampı sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Artvin'in Hopa İlçesi'nde geçen yıl düzenlenen mitingi öncesi çıkan olaylar sırasında hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu anısına gerçekleştirilen kampta, bölgede yapımı süren hidroelektrik santrallere dikkat çekildi.

 

Ayder Yaylası Galer Düzü mevkiinde kurulan Gençlik Kampı'na, Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören yaklaşık 200 öğrenci katıldı. 25 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasındaki kamp, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Artvin'in Hopa İlçesi'nde geçen yıl düzenlenen mitingi öncesi çıkan olaylar sırasında hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu anısına gerçekleştirildi. Bölgede yapımı süren hidroelektrik santrallere dikkatin çekildiği kampta öğrenciler, doğa gezileri, söyleşiler, turnuvalar, atölyeler gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi.

 

'HES'LERLE KARADENİZ İNSANININ KÜLTÜRÜNE MÜDAHALE EDİLİYOR

Kamp koordinatörü Pınar Ünal, bu yıl Metin Lokumcu anısına yaptıkları kamp ile Karadeniz bölgesindeki halkın HES'lere karşı verdiği yaşam mücadelesine destek olmaya çalıştıklarını belirterek şunları söyledi

 

'Bölgedeki HES'ler Karadeniz insanının kültürlerine müdahale olduğunu biliyoruz. Yaşam alanlarına müdahale edilen halk göçe zorlanıyor. 'HES'lerin enerji ihtiyacı kimin enerji ihtiyacıdır' diye soruyoruz. Bizim ihtiyacımız değil. Bu enerji, egemenlerin ihtiyacıdır. Burada bunu işlemeye çalıştık. Üniversite toplulukları döndüklerinde buradaki mücadeleyi üniversitelerine ve metropollere aktaracaklar. Asıl mücadele orada başlayacak.

 

Kamp koordinatörlerinden Cemre Can Aşlamacı da, öğrencileri yeniden tanımlamak gibi bir kaygıları olduğunu belirterek, 'Füze kalkanı ve savaşa karşı Malatya'ya gittik. Sonrası'nda 1 Mayıs'ta öğrenci korteji kurduk. Bugün de gençlik kamplarında HES' lere karşı öğrencileri organize ediyoruz. Öğrenci hareketinde bir ufuk yaratmaya çalışıyoruz. Öğrenciyi yeniden tanımlamak ve öğrenciyi toplumsal gündemin öznesi haline getirmek açısından bir ufuktur.

 

Kamp programlarını tamamlayan, Kürtçe ve Lazca türküler eşliğinde halay çekerek horon oynayan öğrenciler, 'YÖK, Polis, medya, bu abluka dağıtılacakö, 'Dereler özgürdür, özgür akacakö ve 'Hepimiz Hopalıyız, hepimiz eşkıyayızö sloganları attıktan sonra Ayder Yaylası'ndan ayrıldı