1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 770 Bin Doları Neden Bıraktı!
770 Bin Doları Neden Bıraktı!

770 Bin Doları Neden Bıraktı!

Maliye Bakanı Şimşek Maaşıyla İlgili Olarak...

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakan olmadan önce Merrill Lynch'ten aldığı yıllık 770 bin dolar maaşla ilgili olarak, "Gerçekten bu ülkeye hizmet etmek için, gönüllü bir şekilde geldim, her şey para değil" dedi.

 


CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Bakan Şimşek, Merrill Lynch'ten aldığı aldığı maaşla ilgili olarak, "Neden bakan oldu, bu parayı kazanan bir bakan memurun alacağı zamdan ne kadar anlar" şeklinde eleştiriler yapıldığının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

 

'MOBBİNG YAPMIYORUZ'

"Gerçekten ben bu ülkeye hizmet etmek için bilerek, gönüllü bir şekilde geldim. Her şey para değil. Güzel ülkemizde hizmet etmek her şeyin üzerindedir. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. İkincisi bizim geldiğimiz yer belli, yokluktan geldik. O yüzden yokluk çekenleri de çok iyi biliriz. Ama şu bir gerçek; dünya değişti, şartlar değişti. Ben dün şunu demek istedim. Finans sektörü eskiden çok bonkör davranırdı. Şimdi finans sektörü bile farklı noktada. Finans sektörü paradan para kazanıyor, en kolay para kazanılan sektör. Benim dün ifade ettiğim rakam da bir paket bu. Ama konu benim konum değil."

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve kendisinin Hakem Kurulu'na mobing (baskı, yıldırma) uyguladığı yönünde açıklamaların olduğunun belirtilmesi üzerine Şimşek, Hakem Kurulu'na mobbing uygulanmadığını söyledi.

 

Şimşek, "Hakem Kurulu'na diyoruz ki bakın memleketin gerçekleri bu. Eğer biz bol keseden maaş artışı verirsek açığımız artar" dedi. Bu sene bütçenin durumunun geçen sene kadar iyi olmadığını kaydeden Şimşek, bol kesen maaş artışı verilirse açığın artacağını söyledi.

 

'EURO ATEŞTEN GÖMLEK, DELİ CEKETİ'

Wall Street Journal'in, 'Türkiye euro'ya geçmeli' yorumuna karşı Mehmet Şimşek, şunları söyledi:

 

"Euro'ya Türkiye girmek ister mi? Gerçi AB üyesi olduğunuz zaman euro'ya belli bir süre sonra girme zorunluluğunuz var. Ama şu anda Avrupa'nın en büyük sıkıntısı... Yunanistan bugün euro'da olmasa çok rahat bu krizden çıkardı. İtalya euro'da olmasa rekabet gücünü çok farklı şekilde artırırdı. Yani sorumsuz ülkeler için, reform yapamayan ülkeler için euro bir deli ceketi. Ama Kuzey Avrupa ülkelerine, Almanya'ya bakın. Yapısal reformlarla rekabet gücünü artıran ülkelere baktığınızda, bu ülkeler euro ile kazançlı çıktı. Ama güneydeki ülkeler biraz daha rahat yaşamayı seven, derinlemesine reform yapmayan ülkeler için de euro tam bir ateşten gömlek. Ülke olarak, yani euro konusunda iyi düşünmemiz gerekiyor."

 

"EN DÜŞÜK MAAŞ 1757 TL OLACAK"

Memurlara teklif edilen yüzde 3,5 4 zam teklifi ile bütçe imkanlarının üzerine çıktıklarını vurgulayan Şimşek, bu teklif kabul edilirse 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle en düşük memur maaşının 1.757 liraya çıkacağını, ortalama memur maaşının ise 2 bin 39 lira olacağını söyledi. Şimşek, en düşük memur maaşının, asgari ücretin 2,7 katı olduğuna dikkati çekerek, "Bu nedenle herkes memur olmak istiyor. Biz özel sektörün sunmadığı imkanları kamu olarak sunma noktasına geldik. 75 milyonun tamamına ayırdığımız her 100 liranın 30 lirasını memura vereceğiz. Sınırları ciddi şekilde zorlamışız, takdir milletimizindir" diye konuştu.