1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. 89. onur yıldönümü
89. onur yıldönümü

89. onur yıldönümü

Mustafa Kemal Atatürk'ün Trabzon'a ilk kez gelişinin 89. yıldönümü bugün törenlerle kutlandı.

A+A-

Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile başlayan törene Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu, Atatürk'ün kente ilk ziyaretini 15 Eylül 1924 günü gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Atatürk, Trabzon'a ilk ziyareti sırasında halkın gösterdiği sevgi ve bağlılıktan ötürü hayatının en mutlu anını yaşadığını belirtmiştir. Türk milletinin atası Mustafa Kemal Atatürk'ün Trabzon'umuza ilk ziyaretinin 89. yıldönümünü hep birlikte kutlamaktan büyük bir onur ve gurur duyduğumu ifade ediyorum" dedi.

Gümrükçüoğlu konuşmasını şöyle tamamladı, “Vatanımızın, birliği, beraberliği aziz milletimizin Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete sahip çıkacağımızı tekrar huzurunuzda ifade ediyorum. Trabzon halkı her zaman ideallerin sahibi olacaktır. Trabzon bu ülke için önemli bir çimento taş olmaya devam edeceğini ve yükselen medeniyetimizin en önemli şehirlerinde biri Trabzon olacağından onun manevi huzurunda belirtmek istiyorum. ”şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından düzenlenen Atatürk Koşusu'nda dereceye giren sporculara ödülleri verilirken yağmur nedeniyle horan gösterisi iptal edildi.