1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 9 avukat terör örgütüne üyelikten tutuklandı
9 avukat terör örgütüne üyelikten tutuklandı

9 avukat terör örgütüne üyelikten tutuklandı

DHKP-C operasyonunda mahkemeye çıkarılan 9 avukat cezaevine gönderildi...

A+A-

Efkan Bolaç için adli kontrol yeterli görüldü. Avukatlar suçlamaları kabul etmedi

Terör örgütü DHKP/C soruşturması kapsamında gözaltına alınan aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay’ın da bulunduğu 9 avukat ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklandı

Avukat Efkan Bolaç, yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldı. Kararın açıklanmasının ardından yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı adliye binasında ÇHD üyesi avukatlar protesto gösterisinde bulundu.

CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, Denizli milletvekili İlhan Cihaner, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu avukatlara destek için sorgu hakimliği önündeydi.

Cihaner, Erzincan’da başsavcılık yaptığı dönemde DHKP-C’ye operasyon yapmamakla suçlanmıştı

Önceki gün adliyeye getirilen 10 avukatın sorgusu tamamlandı. Savcılık sorgularının ardından avukatlar Avni Güçlü Sevimli, Barkın Timtik, Şükriye Erden, Naciye Demir, Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı, Taylan Tanay, Ebru Timtik, Günay Dağ, Selçuk Kozağaçlı ve Efkan Bolaç tutuklanmaları talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildi.

Hakim Yakup Kaya tarafından yeniden sorgulanan avukatlardan Efkan Bolaç hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve tutuklama sebeplerinin bulunduğu belirtildi. Ancak tüm dosya kapsamı dikkate alındığında Bolaç için adli kontrol hükümlerinin yeterli olacağına karar verildi.

Bolaç için yurtdışına çıkış yasağı kondu. Diğer avukatların üzerlerine yüklenen suçu işledikleri hususunda kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğuna hükmedildi.

Teknik takip, fiziki takip, aleyhte tanık beyanı, gizli tanık beyanlarını dikkate alınarak 9 avukatın da tutuklanmasına karar verildi.

‘BELGELERLE İLGİM YOK’

Avukatlar sorgularında suçlamaları reddetti. Avukat Avni Güçlü Sevimli, yurtdışından gönderildiği iddia edilen belgelerle ilgisinin olmadığını ileri sürdü.

Avukat Şükriye Erden, Halkın Hukuk Bürosu’nun örgüt ile bağlantısının olmadığını savundu. Telefonda görüştüğü söylenen Taylan Tanay ve Oya Aslan’ın hukuk bürosundan arkadaşları olduğunu dile getirdi.

Avukat Taylan Tanay, “Ben dernek tüzüğümüz doğrultusunda öğrencidevrimci-işçi ve Kürtler’in avukatlığını üstlenmekteyim. Bu Cumhuriyet Savcılığı tarafındansuç olarak düşünülse de yaptıklarım benim için onurdur” derken Selçuk Kozağaçlı “Ben Suriye’den karları buzları aşarak uçağa binip geldim. Kaçma şüphem mi var” sorusunu yöneltti.

Önceki gün adliyeye sevk edilen 41 şüpheliden aralarında 10 avukatın da bulunduğu 26 kişi tutuklandı. 7 kişi adli kontrol ve kefalet ile serbest bırakılmıştı. 26 kişinin savcılık sorgusu sürüyor.

Gizli dosyanın şifresi: Yunanistan

Operasyonun İzmir ayağında gözaltına alınanların üst düzey kamu görevlileriyle polise suikast hazırlığında olduğu öne sürüldü. Zanlıların evlerinde ele geçirilen, içinde gizli belgelerin bulunduğu flash bellek ve hard disklere, şifre olarak ‘Yunanistan’ sözcüğünü kullandığı da belirlendi. Belgelerde, keşif yapılan çok sayıda karakol ve NATO koordinatlarının yanı sıra saldırı tarihlerine de ulaşıldığı bildirildi.

Karabağlar Karakolu’na saldırı keşfinin fiziki takip görüntüleriyle kesinleştiği ileri sürüldü. Polis, koordinatları deşifre edilen tüm adresleri helikopterle incelemeye aldı.

Amerikan Dil Okulları’nın örgütün ana hedefi olması dikkat çekti. 17 zanlı, Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorgularının ardından mahkemeye çıkarıldı. Aralarında Ege Bölge Sorumlusu Selda B’nin de olduğu 3 kişi ise aranıyor.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ