1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB Kürtlerden korkuyor!
AB Kürtlerden korkuyor!

AB Kürtlerden korkuyor!

İşte detaylar...

A+A-

Avrupa Birliği, vizelerin kalkması durumunda Güneydoğu’da yaşanan gelişmeler nedeniyle çok sayıda Kürt'ün Avrupa'ya akın etmesinden korkuyor.

 

Türkiye, Fas, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerden gelen ekonomik göçmenleri durdurmak için vize rejimini değiştirir, Suriye, Irak ve Afganistan'lıları Yunanistan'a geçiren insan kaçakçılarını üstüne giderse, karşılığında vizelerin kaldırılmasını sağlayabilir.

 

Zira Türklere vizenin kalkması artık Avrupa açısından bir felaket senaryosu oluşturmuyor. Avrupalı diplomat vizelerin kalkması durumunda akın akın Türklerin geleceği kanaatinde değiller. Avrupa Komisyonu'nun resmi tahmini de bu yönde.

 

AB, Türk akınından değil, Kürt akınından korkuyor

 

Ancak Radikal'den Barçın Yinanç'ın analizine göre, iki konu hassas;

 

Birincisi Kürt meselesi. Güneydoğu'da yaşanan gelişmeler nedeniyle çok sayıda Kürt Avrupa'ya gelmek ister mi kaygısı var.

 

Şu anda dile getirilmeyen ancak bir noktada muhakkak gündeme gelecek bir başka konu ise Türk vatandaşı IŞİD sempatizanları. Türkiye'nin her iki konuda da Avrupa'lı muhataplarını ikna etmesi gerekecek.

 

Kontrolsüz göç karşısında debeleneceğiz

 

Son olarak.

 

Denebilir ki; Avrupa'da görüş ayrılığı var; herkes Merkel'le mutabık değil. Merkel'in işi tabii ki zor; ancak Avrupa ülkelerinin karşısına koyacağı denklem şu olacak:

 

"Duvar örerek göçmenlerin gelişini önleyemeyiz; ya kontrolsüz göç karşısında debeleneceğiz, ya da göçün kontrol altına alınması karşılığında, zaten yılda 700 bin Schengen vizesi verdiğimiz Türklere vizeleri kaldıracağız. Hangisini tercih edeceğiz, dünyanın dört bir yanında gelen kontrolsüz göç hareketini mi yoksa pek çoğu zaten geri dönecek olan Türklerin kısa süreli ziyaretleri mi?"

 

Haziran'a kadar hatta sonrasında kıran kırana müzakereler yapılacağı kuşku götürmez. Ama her iki taraf da elini abartmadan oynarsa, vizesiz AB sanıldığı kadar uzak bir hayal olmayabilir.