1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB Türkiye’ye diz çökecek
AB Türkiye’ye diz çökecek

AB Türkiye’ye diz çökecek

Ülkemizin 1963 yılından beri üyeliğine girmek için çalışmalar yapılan ve türlü bahanelerle bekletilen AB üyeliği konusunda Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Oettinger önemli açıklamalar yaparak Avrupa’ya seslendi.

A+A-

 Türkiye’ye sürünerek ‘lütfen gelin’ diyeceğiz

Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı çıkan ve yerine imtiyazlı ortaklık öneren Merkel’in AB’deki komiseri, “10-20 yıl içinde Alman lider Fransız meslektaşını yanına alarak Türkiye’ye gidip ‘lütfen bize katılın’ diye yalvaracak” diye konuştu

Türkiye’nin 1963 yılında başladığı AB üyeliği yolunda pürüz çıkartan Almanya ve Fransa’nın 10-20 yıl içinde Türkiye’nin kapısını çalarak birliğe katılması için yalvaracakları tezi ortaya atıldı. Bu tezin sahibi Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık öneren Almanya Başbakanı Angela Merkel’in AB’nin enerji politikalarını emanet ettiği isim. Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti eski Başbakanı ve 2010’dan beri AB’nin enerji politikalarından sorumlu komiseri Günther Oettinger, Konrad-Adenaeur Vakfı’nın Brüksel’de düzenlediği bir etkinlikte şu ifadelere yer verdi:

Türkiye AB’ye ihtiyaç duymayacak

“AB istediği ekonomik atılımları bir türlü yapamıyor. Almanya ve AB’nin atacağı adamlar gelecekte dünyanın G2 yani (ABD ve Çin yada G3, ABD Çin ve AB’nin yöneteceğini belirleyecek. Avrupa’nın bir şekilde nüfusu genç olan Asya’ya uzanması gerek. Ama bunun için 15 yıl çok geç. Türkiye’nın yakın bir zamanda AB’ye ihtiyacı kalmayacak. İddiaya girerim ki, önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde Almanya başbakanı yanına Fransız mevkidaşını da alıp dizlerinin üstünde sürünerek Ankara’ya gidecek ve Türklere ‘Bize katılın’ teklifinde bulunacak.

‘Dize gelecekler’

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Oettinger’in, bazı Avrupalı liderlerin yakın gelecekte Türkiye’nin AB üyeliği için ”sürünerek Ankara’ya gidecekleri” yönündeki sözlerini değerlendirdi. Bağış, ”Sürünerek mi gelirler, diz mi çökerler bilmem. Kesin olarak bildiğim bir şey varsa mutlaka dize gelecekler” dedi.