1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD 4.savaş gemisini Akdeniz'e gönderdi
ABD 4.savaş gemisini Akdeniz'e gönderdi

ABD 4.savaş gemisini Akdeniz'e gönderdi

Suriye’ye askerî müdahalenin tartışıldığı bugünlerde, ABD, Doğu Akdeniz’deki askerî varlığını artırdı. Bölgede dördüncü savaş gemisini konuşlandırdı. BM yetkilisi Kane, kimyasal saldırıyı araştırmak için bölgeye gitti.

A+A-

Suriye’de yüzlerce sivilin ölümüne neden olan ve kimyasal silahlarla düzenlendiği iddia edilen saldırının ardından önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Doğu Akdeniz’deki askerî varlığını artıran ABD, bölgede balistik füze kapasiteli 4. savaş gemisini konuşlandırıyor. Diplomatlar, Cruise füzeleri taşıyan dördüncü ABD savaş gemisinin Suriye için Akdeniz’e kaydırıldığını söyledi.

OBAMA SEÇENEKLER İSTEDİ

ABD Savunma Bakanı Hagel, ülkesinin müdahale etmesi için baskının arttığı bir dönemde Başkan Obama’nın Suriye konusunda Pentagon’dan seçenekler istediğini kaydetti. Hagel “Başkan’a her türlü ihtimale karşı seçenek sunmak savunma bakanlığının sorumluluğudur. Bu yüzden de başkanın verebileceği herhangi bir karara hazırlıklı olmak için birliklerimizi ona göre yerleştiriyoruz” dedi.

Balistik füze kapasiteli

Bölgede konuşlu olan dördüncü Amerikan savaş gemisi USS Mahan, Libya harekatında Tomahawk füzelerinin fırlatıldığı savaş gemisi gibi balistik füze kapasiteli.

Suriye’den Irak’a bir haftada 40 bin kişi sığındı

Suriye’de Kuzey Irak’a son bir haftada sığınan mültecilerin sayısı 40 bini aştı. Domiz kampının kapasitesinin dolması sebebiyle mülteciler yeni inşa edilen 15 bin kişilik Kawargost kampına yönlendiriliyor. Dünya Gıda Örgütü her aileye un, pirinç, sıvı yağ, mercimek, tuz, şeker ve makarnadan oluşan paketler dağıtıyor. Son gelenlerle birlikte Irak’a sığınan Suriyelilerin sayısı 200 bine yaklaştı. Sınırda da 100 bin civarında insanın Kuzey Irak’a gelmek için beklediği belirtiliyor.

Angela Kane Şam’a gitti

Birleşmiş Milletler’in Suriye’de kimyasal silah saldırısını araştırmak için Esed rejimini ikna çabaları sürüyor. Teşkilatın silahsızlanma konularından sorumlu yetkilisi Angela Kane temaslarda bulunmak üzere Şam’a gitti. Angela Kane Şam havaalanında gazetecilere açıklama yapmadı. Birleşmiş Milletler kimyasal silah iddialarını araştırmak üzere Şam’a bir heyet göndermişti. Heyetin, Suriye’de bulunduğu sırada Şam yakınlarındaki kimyasal silah saldırısı gerçekleşmişti. Heyet, Güvenlik Konseyi tarafından görevlendirilmediği için inceleme yapabilmesi Esed rejminin iznine bağlı bulunuyor. Angela Kane’in bu iznin alınmasına çalışacağı kaydedildi.

MERKEL: Birleşmiş Milletler’i Rusya ve Çin engelledi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddiaların aydınlatılması konusundaki tutumlarından dolayı Rus ve Çin hükümetlerini eleştirdi. Merkel, söz konusu iddiaların bir an önce aydınlatılmasını isteyerek, Suriye’de bulunan BM müfettişlerinin hızlı bir şekilde olay yerine girmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Merkel, söz konusu haber ve görüntüleri ‘’sarsıcı’’ olarak niteleyerek, BM Güvenlik Konseyi’nin, bölgeye serbest bir şekilde giriş sağlanması yönünde Suriye rejimine yaptığı talebin Rusya ve Çin tarafından engellendiğini kaydetti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ