1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD Dışişleri Bakanı Ankara’da
ABD Dışişleri Bakanı Ankara’da

ABD Dışişleri Bakanı Ankara’da

Türkiye’ye ilk ziyaretini gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Tillerson gece saatlerinde Ankara’ya geldi.

A+A-

Türkiye’ye ilk ziyaretini gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Tillerson gece saatlerinde Ankara’ya geldi. Gündeminde iki ülke ilişkileri olan Tillerson’ın, Başbakan Yıldırım’la bir araya geldi. Tillerson’ın daha sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla görüşmesi bekleniyor.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı kabul etti.

ADİL ÖKSÜZ GÜNDEMDE

Yıldırım dün canlı yayında yaptığı konuşmada "Adil Öksüz'ün çok kilit bir isim olduğunu biliyoruz darbe girişiminde. Amerika'nın İstanbul Başkonsolosluğu'ndan aranmış olması, bunun ifadelere girmiş olması ve 'konsolosluğun vizesini iptal etmek için aradık 15 Temmuz'un faillerinden birinin vizesini hemen iptal ettik' gibi bir resmi açıklama bu. Yersen. Tabi başka şeylerde var mı yok mu bakmak lazım. Her iş bitti de o mu kaldı diye sormaktan insan geri duramıyor." diye konuşmuştu.

BÜYÜKELÇİ KARŞILADI

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın başkent Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaret başladı. Dün gece Ankara'ya gelen Tillerson'ı ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass karşıladı.

 

Anıtkabir'in ardından Beştepe'ye geçecek Tillerson'ın 11.00'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek.

 

Tillerson'ın Ankara'daki son durağı ise Dışişleri Bakanlığı olacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tillerson ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Dün açıklanan programa göre baş başa görüşme 12.00'de başlayacak, iki bakan 14.00'te de ortak basın toplantısı için kamera karşısına geçecek.

DIŞİŞLERİ: GÖRÜŞMEDE İKİLİ İLİŞKİLER TÜM VECHELERİYLE ELE ALINACAK

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Tillerson'ın ziyaretiyle ilgili dün yazılı bir açıklama yaptı. Tillerson'ın, Çavuşoğlu'nun davetlisi olarak Türkiye'yi ziyaret edeceği belirtilen açıklamada, "Konuk Bakanın Sayın Bakanımızla gerçekleştireceği ikili görüşmelerde Türkiye-ABD ikili ilişkileri tüm veçheleriyle ele alınacak, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır" ifadesine yer verildi.

Tillerson'ın bu ziyareti, ABD'de 20 Ocak'ta başlayan Donald Trump döneminde Türkiye'ye gerçekleştirilen en üst düzey ziyaret.