1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD elini taşın altına sokuyor
ABD elini taşın altına sokuyor

ABD elini taşın altına sokuyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bir ay arayla tekrar Türkiye’de. Dün hem Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hem de Başbakan Erdoğan ile görüştü.

A+A-

Hayli uzun sayılabilecek her iki görüşme de çok önemli konular gündeme geldi.

Dünkü görüşmelere bütün olarak baktığımızda Amerika bölgesel sorunlarda elini taşına altına sokuyor denebilir. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Kerry, Türk mevkidaşıyla yaptığı toplantıda daha çok ‘ne yapmak istediğini anlatan’ bir pozisyondaydı.

Özellikle ‘Ortadoğu Barış Süreci’nde Türkiye’nin de aktif olarak rol almasını beklediklerini’ söyledi. Obama’nın ‘Ortadoğu’da barışı sağlayan lider’ olarak tarihe geçme isteği Kerry’nin son ziyaretinde daha belirgin hale geldi.

Çünkü Amerikan tarafının kafasında çerçevesi çizilmiş bir yol haritası var. Türkiye ise bu konuda başarı sağlanabilmesi için İsrail tarafının yerleşimcilerden tutun da Mescid-i Aksa’ya yönelik tutumuna kadar bir dizi iyileşmenin şart olduğunu hatırlattı.

Türk ve Amerikan Dışişleri Bakanlarınınesas gündemiSuriyeoldu. Türk tarafının ‘yavaş kalındığı’ yönündeki eleştirileri sonrasındaKerry ‘bu konudaki ana aktör on ülkeyi yakında zamanda toplayalım’ dediği öğrenildi.

Dünkü toplantıların önemli ayaklarından biri de Maliki yönetiminin tutumu oldu. Türkiye’nin iki yıldır söylediği ‘Maliki’nin Irak’ı bir bütün olarak tutamayacağı’ yönündeki endişelerine Amerika’nın da hak verdiği dile getiriliyor.

Öte yandan çözüm sürecine ilişkin Amerikan desteği de resmen ifade edilmiş oldu.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ