1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD ile AB anlaşması ticarete şekil verecek
ABD ile AB anlaşması ticarete şekil verecek

ABD ile AB anlaşması ticarete şekil verecek

ABD ile AB arasında başlayacak serbest ticaret anlaşması ticarete şekil verecek.

A+A-

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) Başkanı Ekim Alptekin, ABD ile AB'nin imzalamayı planladığı serbest ticaret anlaşmasının önemi ve Türkiye'nin bu süreçte yapması gerekenlerle ilgili açıklamalar yaptı.

Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde bunun ekonomik krizden çıkamayan AB'ye yılda en az 88 milyar dolar katkı sağlayacağını beliren Alptekin, şunları söyledi:

Batmasını göze alamaz

"AB'nin ekonomik krizi siyasi krize dönüşmeye başladı. Karşılıklı yatırımları 3,5 trilyon doları bulan ABD, AB'nin batmasını göze alamaz. O nedenle bu anlaşmayı '21. yüzyılın Marshall Planı'na benzetebiliriz. Washington, Avrupa'yı ticaret anlaşması ile destekleyecek. Anlaşma dünya ticaretinin şartlarını yeniden belirleyecek. Eğer bunun dışında kalırsak Türkiye'nin ticaret dengesi bozulur."

Profesyonel lobi şart

1948'de başlayan Marshall planının "Komünizm ve Sovyet" endişesi ile başladığının altını çizen Alptekin, "Artık öyle bir dünyada yaşamıyoruz. Bu plana katılmamız için onlar bizi ikna etmişti, şimdi öyle bir durum yok" dedi. Anlaşmanın dışında kalmamak için Beyaz Saray yanında Kongre nezdinde lobi yapılması gerektiğine işaret eden Alptekin, "Zaman geçirmeden Kongre'deki Türkiye algısını çok iyi yönetmemiz gerekiyor" yorumunu yaptı.

Kongre'de 435 planı

ABD Temsilciler Meclisi'nde 435 milletvekili olduğunu belirten Ekim Alptekin, "Tüm seçim bölgelerinde aktif olacak bir Türk kökenli girişimcileri tespit etmeye çalışıyoruz. Şimdiden 30-40 tanesini belirledik" dedi. Öte yandan uzmanlar serbest ticaret anlaşmasının ABD milli gelirini yüzde 0,3, AB milli gelirini yüzde 0,52 artıracağını tahmin ediyor. Anlaşma tamamlanırsa Türkiye ABD'deki avantajını büyük oranda kaybedecek. Türkiye'nin milli gelire oranla yüzde 2-2,5'luk kaybı olacağı tahmin ediliyor.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ