1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD Mali krizle karşı karşıya
ABD Mali krizle karşı karşıya

ABD Mali krizle karşı karşıya

Global ekonomik krizin etkileri tüm ülkelerde kendini gösterirken Amerikan dolarının son aylarda değer kaybetmesine dikkat çeken uzmanlar ABD’nin çok ciddi ekonomik sorunlarla karşılaşabileceği yorumunu yaptılar.

A+A-

 Mali Uçurum ve bütçe görüşmelerini erteleyen ABD ekonomisinde yeni gündem deflasyon olacak gibi görünüyor.

Son dönemde ABD’nin önümüzdeki süreçteki sorunun deflasyon olacağını söyleyenlerin sayısı artıyor.

ABD’li banka Morgan Stanley yayımladığı son raporda, ABD ekonomisinde ciddi oranda deflasyon riski bulunduğuna işaret etti.

Raporda, ABD Merkez Bankası Fed’in ikinci niceliksel genişleme paketinin ekonomide rahatlama yaratmakla birlikte, deflasyon riskini gündeme getirdiği belirtildi.

KÜRESEL TİCARETTE YAVAŞLAMA

Fed’in para basmasının etkisiyle ABD’nin küresel ticarette bir yavaşlama yaşayacağı ve bu da ülkedeki stokları vuracağına işaret edildi.

ABD’de Nisan ayı üretim rakamlarının da istenen düzeyin altında gelmesinin, işsizlik maaşı başvurularının artmasının ve konut sektöründeki iyileşmenin yavaşlığını korumasının deflasyon riskini tetikleyen unsurlar olduğu ifade edildi.

FABER DE GÜNDEME GETİRDİ

Doktor kıyamet lakaplı Marc Faber de gün kendi blogunda kaleme aldığı bir yazıda ABD'nin zayıflayan dolar ile iflas edeceğini öngörmüştü.

The Gloom, Boom and Doom Report'un yayıncısı ve editörü, para basma sonucu artacak enflasyon, varlık ve emtia fiyatlarının ABD Hazine Tahvili yatırımcısını zarara sürükleyeceğini kaydetti.

Faber, bu nedenle ABD’nin zayıflayan para birimi ve tahvile ödemeyeceği faizle iflas edeceğini savundu.

DEFLASYONİST ÇÖKÜŞ

Faber bir sonraki krizin ekonomiyi deflasyonist bir çöküşe sürükleyeceğini öngördü.

Faber bu krizin hükümetler ve sisteme güvenin çöküşünü de beraberinde getireceğini yazdı.