1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD Suriye'den Çekiliyor!
ABD Suriye'den Çekiliyor!

ABD Suriye'den Çekiliyor!

Geri çekme kararı aldı...

A+A-

 Amerikan yönetimi Suriye'deki elçiliğini kapatarak diplomatlarını geri çekme kararı aldı.Amerikan yönetiminin Suriye'deki elçiliğini kapatarak diplomatlarını geri çekme kararı aldığı bildirildi. 

CNN'e konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Suriye hükümetinin, ABD'nin güvenlik endişelerini gidermemesi nedeniyle elçiliğin boşaltıldığını söyledi. 

Reuters'ın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford dahil tüm elçilik çalışanlarının Suriye'den ayrıldığı belirtildi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçen ay, Suriye hükümetinin elçiliğin güvenliğini artırmaması halinde elçiliğini kapatacağı uyarısında bulunmuştu. 

HUMUS'TA KAN DURMUYOR: 50 ÖLÜ 

Suriye'nin Humus kentinde, cuma günü 300'den fazla muhalifin hayatını kaybettiği operasyon sonrası çatışmalar devam ediyor. Ülkede ordunun bugün de Humus kentini vurmayı sürdürdüğü ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü. 

Arap medyasına konuşan Suriyeli muhalifler, ordu birliklerinin roketlerle Humus'un beş bölgesini hedef aldığını ileri sürdü. Vurulan hedeflerin arasında bir de hastanenin olduğu iddia edildi. Muhalifler, Humus'ta, sabaha karşı başlayan saldırılarda 30 binanın zarar gördüğünü, beş binanın ise yıkıldığını iddia etti. Muhalifler, bu saldırının Humus'a yönelik şimdiye kadar yapılan en şiddetli saldırı olduğunu da belirtti. 

Suriyeli muhalifler, ordunun iki gün önce Halidiye bölgesinde düzenlediği şiddetli operasyonlarda 300'den fazla kişinin öldüğünü aktarmış, Suriye yönetimi ise bunu reddederek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin oturumu öncesinde uluslararası kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığını açıklamışlardı. 

Bu arada Suriye ordusundan kaçanlar 'Yüksek Devrim Konseyi' adında yeni bir konsey oluşturdu. Yeni oluşumun Özgür Suriye Ordusunun yerini alacağı ve liderliğini de Türkiye'ye kaçan en yüksek rütbeli asker sıfatıyla General Mustafa Ahmed El Şeyh'in yapacağı kaydedildi.