1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD ve İngiltere'den Kritik Karar
ABD ve İngiltere'den Kritik Karar

ABD ve İngiltere'den Kritik Karar

ABD Başkanı Obama, ülkesine resmi ziyarette bulunan İngiltere Başbakanı Cameron ile ortak basın toplantısı düzenledi.

A+A-

 ABD Başkanı Obama, ülkesine resmi ziyarette bulunan İngiltere Başbakanı Cameron ile ortak basın toplantısı düzenledi.


Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, ülkesine resmi ziyarette bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron ile ortak basın toplantısı düzenledi. 


Obama, Beyaz Saray'da düzenlenen toplantıda ABD, İngiltere ve NATO müttefiklerinin, Afganistan'da ''İnkar edilemez gelişme kaydettiklerini'' belirterek iki ülkenin, Afganlar'ı eğittiklerini ve Taliban'ı parçaladıklarını söyledi. 


Barack Obama, NATO güçlerinin, Afganistan'da 2013 yılında destek rolüne geçmekte kararlı olduğunu, geçiş sürecindeki bir sonraki aşamanın, 2014 yılının sonuna kadar, güvenlik kontrolünün Afganlar'a verilmesi olacağını belirtti. Obama öte yandan Afganistan'da yaşanan ''trajik olaylar'ın, buradaki misyonun hâlâ zor olduğunu hatırlattığını vurguladı. 


"İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI KONUSUNDA DİPLOMASİ PENCERESİ KAPANIYOR" 


ABD Başkanı, İran konusunda bu ülkenin, uluslararası topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğunu, aksi takdirde bunun sonuçlarıyla yüzleşeceğini bildirdi. Obama, İran'ın nükleer programı meselesini, ''Diplomatik biçimde çözme penceresinin kapanmaya başladığını''nı dile getirirken İran'ı, nükleer programından vazgeçirmek için hâlâ diplomasinin kullanılmasını tercih ettiğini söyledi. 


"SURİYE'YE ASKERÎ MÜDAHALE ZAMANSIZ OLUR" 


İngiltere ile Suriye'ye insanî yardım sağlanması için olası acil adımlar üzerinde görüştüklerine değinen Obama, Suriye'ye askerî bir müdalehenin zamansız olacağını, iç savaşa ve daha fazla ölüme yol açabileceğini belirtti. 


İngiltere Başbakanı David Cameron da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in baskıya devam etmesi durumunda ''Bir iç savaş ve devrimle'' karşı karşıya kalacağını belirtti. İstediklerinin, 'cinayetleri en kısa yoldan durdurmak, yani devrim veya bir iç savaş yerine bir geçişin sağlanması olduğunu' belirten Cameron, bu geçişi hazırlamak için en üst düzeyde baskıyı sürdürmeleri ve özellikle yeni bir Güvenlik Konseyi kararı için çalışmaları gerektiğini belirtti. 


Cameron ayrıca İngiltere'nin 2001'den beri Afganistan'da ABD'nin yanında savaştığını ve bölgede halen 9 bin 500 askerlerinin bulunduğunu dile getirerek görevi tamamlayacaklarını ve bunu sorumlu bir şekilde yapacaklarını kaydetti.