1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD’den gündem yaratacak itiraf
ABD’den gündem yaratacak itiraf

ABD’den gündem yaratacak itiraf

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye’de hükümetle çarpışan muhalifleri kendilerinin eğittiklerini resmen açıkladı. ABD’den konu hakkındaki ilk açıklama olan bu itirafta verilen eğitimden Başkan Obama’nında haberinin olduğu belirtildi.

A+A-

 ABD 'nin Suriye li muhaliflere eğitim verdiği' iddiaları ilk kez resmi olarak dillendirildi. Dışişleri Bakanı John Kerry , detay vermeden 'Suriyeli muhalifleri eğittiklerini' söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry , Suriyeli muhalifleri eğittiklerini resmen açıkladı. Bu açıklama, çeşitli iddialar dile getirilmesine karşın ABD'nin resmi ağızdan yaptığı ilk açıklama olma özelliğini taşıyor.
Kerry, Katar 'ın başkenti Doha'da yaptığı açıklamada detaylara girmek istemediğini ancak Amerika'nın yanı sıra 'birçok ülkenin' bu eğitime destek verdiğini de söyledi.
Kendilerinin de bu eğitimin bir parçası olduklarını ifade eden Kerry, Başkan Obama'nın da bu çabalardan haberdar olduğunu belirtti.
Kerry, amaçlarının Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın 'savaş makinelerini kısıtlamaya yönelik olduğunu' ifade etti. New York Times da Amerika'nın Suriyeli muhalifleri eğittiğini isim vermediği yetkililere dayanarak ileri sürmüştü.
Kerry'in bu açıklamasıyla ABD'nin bu eğitimdeki rolü ilk kez net bir şekilde ortaya konmuş oldu.
Kerry, 'Esad'ın bu çabaları doğru okumasını' umduğunu da sözlerine ekledi.