1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'nin BM temsilcisinden Esad için çok sert sözler!
ABD'nin BM temsilcisinden Esad için çok sert sözler!

ABD'nin BM temsilcisinden Esad için çok sert sözler!

ABD'nin BM temsilcisinden Esad için çok sert sözler!

A+A-

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley: Esed'e karşı içimizde bir aşk yok. Kendisi uzun süredir barışın önünde engel, bir savaş suçlusu. Kendi halkına yaptıkları korkunç

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)  nisan ayı Başkanı ve ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Suriye halkının  artık Beşşar Esed'i istemediğini söyledi.

 

Haley, BMGK'nın nisan ayı programına ilişkin düzenlediği basın  toplantısında, Beşşar Esed'in geleceği, İsrail'in yasa dışı yerleşimleri ve Mısır  Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Beyaz Saray ziyaretine ilişkin  açıklamalarda bulundu.

 

Nikki Haley, son dönemde hem ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson hem de  kendisinin "Esed'in geleceğine Suriye halkının karar vereceği" yönündeki  açıklamalarının sorulması üzerine, "Esed'e karşı içimizde bir aşk yok; bunu  açıkça belirttik. Kendisi uzun süredir barışın önünde engel, bir savaş suçlusu.  Kendi halkına yaptıkları korkunç." yanıtını verdi.

 

Bu açıklamaların Esed'in seçimlere katılmasını ABD'nin destekleyeceği  anlamına gelmediğini kaydederek Esed'in ABD'nin radarında olmayı sürdüreceğini  anlatan Haley, "Suriye halkının artık Esed'i istediğini düşünmüyoruz. Esed'in  eylemlerini sert şekilde kınamayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Haley, İran ve Rusya'nın Esed'e verdiği desteği de eleştirerek  Suriye'deki İran etkisinin kırılmasını istediklerini dile getirdi.

 

Suriye'de birinci önceliklerinin DEAŞ ile mücadele olduğunu vurgulayan  Haley, bu konuda Esed'le iş birliği yapma ihtimallerine ilişkin soru üzerine,  "Esed şu anda bizim Suriye'de konuşacağımız kişi değil. Biz Cenevre'deki  müzakerelerle bu diyaloğun sürmesinden yanayız." dedi.

 

Haley, bu politikanın ABD yönetiminin şu anki politikası olduğunu  ifade ederek ileride değişme ihtimaline de açık kapı bıraktı.

 

"İsrail yerleşimleri durmalı"

 

Nikki Haley, gazetecilerin İsrail-Filistin sorunu ve İsrail'in  yerleşim birimi kurma eylemlerine ilişkin sorularını da yanıtladı.

 

İsrail-Filistin sorununun çözümü için BM'ye değil ikili müzakerelere  ihtiyaç olduğu görüşünü tekrarlayan Haley, konunun BM'ye gelmesi halinde destek  vermeyeceklerini Filistin tarafına ilettiklerini aktardı.

 

BM'nin "İsrail aleyhine fazla mesai harcadığını" savunan Haley,  Ortadoğu'da "Suriye krizi, İran'ın terörü desteklemesi" gibi çok daha önemli  konular olduğunu kaydetti.

 

İsrail'in yerleşim yeri kurma kararlarına ilişkin ABD Başkanı Donald  Trump'ın açıklamaları hatırlatılan Haley, "İsrail'in yeni yerleşim kurma  faaliyetlerinin durmasını istiyoruz. Bu yerleşim yerleri çözüme yardımcı değil."  diye konuştu.

 

 "Sisi'yi insan hakları konusunda övmedik"

 

Haley, Beyaz Saray'da ağırlanan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi için Başkan  Trump'ın övgü dolu açıklamalarının anımsatılması üzerine de Trump'ın Sisi'yi  insan hakları sicili nedeniyle övmediğini dile getirdi.

 

ABD'nin terörle mücadelede tüm dost ülkelerle çalışmak durumunda  olduğunu belirten Haley, "Bu bizim insan hakları konusundaki sorunları dile  getirmememizi gerektirmez." değerlendirmesini yaptı.